139 okunma

Başiskele Kadar Deprem Bölgesinin de Belediyesiyiz

ABONE OL
Şubat 20, 2023 08:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kriz yönetim ofisi koordinasyonunda misafirimiz olan kardeşlerimizle 7/24 irtibat halindeyiz. Başiskele onların evi. Biz kardeşleriyiz. Hepimiz birlikte yaralandık, yaralarımızı birlikte saracağız.”

“Deprem bölgesindeki bütün faaliyetlerimizi titizlikle koordine ediyoruz. Bu günlerde Başiskele kadar bölgenin de belediyesi olarak çalışıyoruz. En önemli gündemimiz depremin yaralarını sarmak.”

1689 DEPREMZEDE BAŞİSKELEDE

Türkiye tek yürek, asrın felaketinin yaralarını sarmaya devam ediyor. Depremden etkilenen vatandaşlarımızla topyekün dayanışma kapsamında, evi yıkılan ya da ağır hasar gören vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları milletçe karşılanıyor. Çadırkentler, konteyner kentlerin kurulumunun yanısıra depremzedeler Türkiye’nin muhtelif şehirlerinde misafir ediliyor. Bu kapsamda Başiskele’de 311 haneyi, 1689 depremzedeyi misafir ediyoruz.

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü: “Kriz yönetim ofisi koordinasyonunda misafirimiz olan kardeşlerimizle 7/24 irtibat halindeyiz. Başiskele onların evi. Biz kardeşleriyiz. Hepimiz birlikte yaralandık, yaralarımızı birlikte saracağız. Bu süreçte seferber olan bütün hemşerilerime teşekkür ediyorum.”

HAİNE, FIRSATÇIYA, DEDİKODUCUYA EYVALLAH ETMEDEN

Depremin olduğu 6 Şubat sabahından itibaren teyakkuzda olduklarını, belediyenin bütün imkanlarını bölge için seferber ettiklerini, Başiskele halkının yardımlarını bölgeye ulaştırdıklarını ifade eden Başkan Özlü: “ İlk günden bu yana iş makinesi ve birçok ayni yardımı deprem bölgelerimize teknik personellerimiz ile birlikte ulaştırdık. Bu günlerde Başiskele kadar bölgenin de belediyesi olarak çalışıyoruz. En önemli gündemimiz depremin yaralarını sarmak. Her can kaybında öldük. Her yaralıyla yaralandık. Her kurtuluşla umutlandık. Milletimizin canıyla, malıyla, kanıyla verdiği mücadeleden gurur duyduk. Yaramız ağır ama bu yarayı saracağız. Hep birlikte el ele gönül gönüle. Haine, fırsatçıya, dedikoducuya eyvallah etmeden.” dedi.

BAŞİSKELEDE SEFERBERLİK VAR

Deprem bölgesindeki faaliyetlerini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, AFAD ve Kızılay koordinasyonunda yaptıklarını aktaran Başkan Özlü: 7’den 70’e, esnaftan sivil topluma, sanayiciden belediyeye depremin yaralarını sarmak için Başiskele’de seferberlik var. Bu seferberlik uzun süre devam edecek. Şu aşamada 14 tır ve 11 kamyon yardım malzemesi gönderdik. 600 adet gıda kolisi, 7.5 ton gıda malzemesi. 180 koli bebek maması, 5 palet su, 3.950 Koli Kıyafet , 1.700 Çift Ayakkabı, 530 adet ısıtıcı, 20 bin 350 adet battaniye/yorgan, 1000 adet palet, 150 adet halı, 500 koli çocuk bezi, 150 koli ıslak mendil… Hamdolsun. Gönlü geniş bütün hemşerilerime çok teşekkür ediyorum.

BAŞİSKELE 34 KİŞİLİK EKİP 37 ARAÇLA BÖLGEDE

Deprem günü 34 kişilik ekibin afet bölgesine hareket ettiğini, AFAD koordinasyonunda araç gereç sevkiyatlarıyla ilgili çalışmaların ivedilikle tamamlandığını ifade eden Başkan ÖZLÜ: “Bugün itibarıyla bölgede bulunan 34 personelimiz; 7 ekskavatör, 7 lowbed, 1 çöp kamyonu, 2 damperli kamyon, 2 minibüs, 2 çift kabin kamyonet, 7 tır çekici, 1 cenaze aracı, 2 adet aşevi konteyneri, 2 adet mobil WC, 1 tır su deposu, 3 genel hizmet aracı, 2 jeneratörle yaraları sarmaya çalışıyor. Kurtarma ve enkaz kaldırma, çadırkent kurulumu, gıda tedariği, şehir temizliği hizmetleri yapıyoruz.” dedi.

MOBİL AŞEVİ İLE GÜNLÜK SICAK YEMEK

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve AFAD koordinesinde Hatay’ın Defne ilçesinde depremzedeler için kurulan çadır kentin yapım aşamasında da rol alan Başiskele Belediyesi, bölgeye gönderilen mobil aşevi ile günlük 1000 kişinin sıcak yemek ihtiyacını karşılıyor.

45 ÇÖP KONTEYNERİ İLE DESTEK

Çadır Kent alanında kullanılmak üzere aynı zamanda 45 adet çöp konteyneri de bölgeye sevk edildi. Ekipler depremzedelerin hayatlarını en güzel ve düzenli şekilde sürdürebilmeleri için ellerinden geleni yapıyor.

SALGIN HASTALIKLARA KARŞI

Bunların yanı sıra bölgeye gönderilen çöp kamyonu ve çöp konteynerleriyle Defne ilçesinde belediyecilik hizmetlerini yerine getiren Başiskele Belediyesi, deprem bölgesinde olası salgın hastalıklara karşı çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor.

46 TONLUK SU DEPOSU

Yüzyılın felaketinin ardından altyapının da zarar gördüğü deprem bölgesinde yaşamın en önemli ihtiyaçlarından biri olan suyun temiz bir şekilde depremzedelere ulaştırılabilmesi adına bölgeye su depoları sevk edildi. 1 adet 10 tonluk, 3 adet 5 tonluk, 3 adet 3 tonluk, 1 adet 2 tonluk ve 10 adet 1 tonluk olmak üzere toplamda 46 tonluk su deposu depremzedelerin ihtiyaçlarının karşılanması için hizmete sunuldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.