109 okunma

KARTEPE  “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR” DEDİ

ABONE OL
Kasım 30, 2022 08:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Kadına El KAL-KA-MAZ” konulu seminerde konuşan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Kadına şiddete hayır, kadına hürmet etmek gerekiyor.  Toplumsal bilinçle, yasal düzenlemelerle, caydırıcı cezalarla, devlet/sivil toplum işbirliğiyle ve en önemlisi de kadın-erkek hep birlikte şiddetin her türlüsünün hayatımızdan çıkartılması için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Kartepe Belediyesi meclis salonunda gerçekleştirilen “Kadına El KAL-KA-MAZ” konulu seminerde; İl Emniyet Müdürlüğü Polis memuru Serpil Kırım tarafından Kartepe Belediyesi personeline bilgi verildi.

ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINMAKTADIR

Polis memuru Kırım “Ülkemiz genelinde 5 milyon erkeğe “Kadına El Kalkamaz” farkındalık eğitimi verildi. Kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçmek için KADES uygulaması hayata geçmiştir. Gayet kolay bir şekilde KADES uygulamasına kayıt olunmaktadır. Sadece kadınlara yönelik bir uygulamadır. Buton aktif edildiği zaman ekiplerimiz 5-10 dakika içerisinde yanlarında olmaktadır. 6284 sayılı kanun içerisinde kadının bir çok hakları vardır. Bunları bilmek önemlidir. Şiddet gören kadına yönelik önleyici tedbirler alınmaktadır” dedi. 

KADINA HÜRMET ETMELİYİZ

“Kadına El KAL-KA-MAZ” seminerine katılan Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman “Kadına şiddet ne kadar çirkin bir kelime… Kadına hürmet etmeliyiz. Bizim için kadın çok değerlidir. Yasalardan dolayı değildir. İnancımızın gereği budur. Peygamber Efendimizin bizlere emanetidir. İnsanlar arasında sevgi kavramı olduğu sürece sıkıntı çıkmaz. Yaradılanı sevmeliyiz, Yaradan’dan ötürü” dedi.  

SORUMLULUKLARIMIZ VAR

Sözlerine devam eden Başkan Kocaman “Kadına şiddet, savunmasız olana güç gösterisi yapmak, bu şekilde tahakküm kurmaya çalışmak kabul edilemez bir durum… Fakat ne yazık ki tüm dünyada yaygın olarak görüyoruz. Bu sorunu sadece kanunlar, yasal düzenlemeler ve cezalarla çözemeyiz. Kadına yönelik şiddet, öncelikle herkesin insani, ahlaki ve vicdani çerçevede yaklaşması gereken bir mesele… Toplum olarak şiddetle mücadele etme, bilinçlenme ve şiddete dayanak çıkan zihniyetin dönüşmesini sağlayacak adımlar atma noktasında sorumluluklarımız var. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz programda, Belediye çalışma arkadaşlarımızla bayanı ve erkeği ile hep birlikte bu toplumsal sorumluluğu daha da bilinçlenerek üzerimize alacağız ve toplumun her bir ferdini şiddete karşı mücadelede sorumlu görüyor ve bu sorumluluğu üstlenmeye davet ediyoruz…” ifadelerini kullandı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.