90 okunma

İZMİTLİLER ‘KANSERDE FARKINDALIK’ SEMİNERİNDE BİLGİLENDİRİLDİ

ABONE OL
Şubat 6, 2023 13:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmit Belediyesi, İzmit Kent Konseyi, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği ve Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği iş birliğiyle İzmit Belediyesi Meclis Salon’unda “Kanserde Farkındalık ” semineri düzenlendi

4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında İzmit Belediyesi ev sahipliğinde farkındalık semineri düzenlendi. İzmit Belediyesi Meclis Salon’unda gerçekleştirilen seminere, KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan, KOÜ Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnaz Sarper, KOÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Gezer konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacıların yanı sıra etkinliğe İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli Sağlık Çalışanları Derneği Başkanı Adem Yaman ve Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Asiye Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Farkındalık Yaratmak İçin Buradayız”

İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol açılış konuşmasında, “4 Şubat Dünya Kanser günüyle ilgili İzmit Kent Konseyi ve paydaşları olarak kanser konusunda duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla bu seminerde sizlerle birlikteyiz. Bu anlamda dünyada çok görülen bir hastalık olarak kanserle mücadelede erken teşhis konusunda yıllardır Kocaeli Üniversitesinde görev yapan hocalarımız önemli çalışmalar yapıyorlar. Kendilerine ve seminere katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Önemli Olan Yeni Bilgileri Değerlendirmek”

KOÜ Tıp Fakültesi Dekanı Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nihat Zafer Utkan ise seminerde, “Alışkanlık haline gelmesini hep arzu ettiğimiz ve bunu da yapmamıza fırsat verdiği için İzmit Belediyemize çok teşekkür ediyorum. Önemli olan 4 Şubat Dünya Kanser gününe farkındalık yaratmak ve sizler gibi güzide topluluklara bu etkinlik vasıtasıyla belki de senede bir sefer bile olsa bu hastalıkla ilgili yeni bilgileri taktim etmek ve değerlendirmek istiyoruz. Teşekkür ediyoruz geldiğiniz için” ifadelerini kullandı.

“4 Şubat Dünya Kanser Günü Sadece Bir Gün Değil”

KOÜ Radyasyon Onkoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binnaz Sarper ise  “4 Şubat Dünya Kanser günü ve gerçekten önemli bir gün. Sadece bir gün değil. Aslında her gün aklımızda olması gereken bir gün. Çünkü önemli bir hastalık ve artık neredeyse her ailede bir kişide en az bir kişide bu hastalığın adını duyuyor ve karşılaşıyoruz. Bu hastalığı aslında en baştan engellemek mümkün.  Bu yüzden buraya bizleri dinlemeye gelen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Teşekkür Etti

Prof. Dr. Sarper’in ardından seminer öncesi kısa bir konuşma yapan KOÜ Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şener Gezer , “İzmit Belediyesi’ne, İzmit Kent Konseyi’ne ve Kanserle Mücadele Derneği’ne teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bilgilendirme Yapıldı

‘Kanserde Farkındalık’ seminerinde konusunda uzman konuşmacılar kansere yönelik farkındalığı artırmak için erken tanı ve tedavinin önemi, kanserden korunmanın yolları ve tarama yöntemleri gibi konularda katılımcılara bilgilendirme yaptı. Bilgilendirme sonrası konuşmacılar katılımcıların sorularını tek tek cevaplandırdı. Program sonunda ise konuşmacılara plaket taktim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.