134 okunma

İZMİT BELEDİYESİ DERNEKLER YERLEŞKESİ ‘ASBEST’ PANELİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ABONE OL
Aralık 21, 2022 13:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan asbest, İzmit Belediyesi ev sahipliğinde İzmit Dernekler Yerleşkesi’nde STK’ların katılımı ile masaya yatırıldı

İzmit Belediyesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) iş birliği ile “Hayatımızdaki Asbest Tehlikesi ve İSG Kültürü” konulu panel gerçekleşti. İzmit Belediyesi Dernekler Yerleşkesi’nde gerçekleşen panelde ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, KOÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çiğdem Çağlayan, MMO Kocaeli Şubesi İSİG Komisyonu Üyesi Selçuk Karstarlı ve Yüksek Çevre Mühendisi Sait Ağdacı konuşmacı olarak yer aldı.

Geniş Katılım

Kocaeli’yi bekleyen tehditlerin konuşulduğu panele İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Birol Sağlam, TMMOB İKK Sekreteri Mehmet Ali Elma, ÇYDD Kocaeli Şube Başkanı Meral Dönmez, İzmit Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Havva Açıkgöz, Makine Mühendisleri Odası eski Başkanı Murat Kürekçi ve vatandaşlar katıldı.

Asbest Nedir?

Asbest, gemi, inşaat otomotiv gibi pek çok alanda kullanılan ancak doğru kullanılmadığı takdirde ise insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen maddelerin başında geliyor. Kolay tutuşmaması, sıcaklığa dayanıklı olması, ısı izolasyonu sağlaması nedeniyle sıklıkla kullanılan asbest, inşaat sektörünün önemli araçlarından biri olarak kullanılıyor. Asbestin en büyük tehlikesi ise havada solunur hale geldiğinde gerçekleşiyor. Öldürücü etkisi olan asbest akciğerlerde birikerek canlılara büyük zarar veriyor. Akciğer zedelenmesi ile başlayan süreç kanser ile sonuçlanıyor. Konuşmaların sonunda karşılıklı plaketler takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.