62 okunma

Dilovası ´nın Kaderini Değiştirecek Proje!

ABONE OL
Aralık 29, 2022 06:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belediye Başkanımız Hamza Şayir, Dilovası’nın kaderini değiştirecek büyük bir projeye imza atıyor.

Belediye Başkanımız Hamza Şayir, Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi ile Tavşancıl’ı bölgenin turizm merkezlerinden birisi haline getirecek.

Göreve geldiği günden bu yana Dilovası’nın geleceği için gece-gündüz demeden çalışan Belediye Başkanı Hamza Şayir, Dilovası ve Tavşancıl için önemli bir projeyi daha hayata geçirmek için çalışıyor.

‘Dilovası’ markasına güç katacak ve ilçenin kaderini değiştirecek Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi ortaya çıktı.

TARİHİ TAŞHAN VE MEYDAN PROJESİ

Başkan Şayir’in girişimleri ile Tavşancıl’da bulunan 25 tarihi evin restorasyon çalışması Çevre ve Şehirçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kocaeli Valiliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmıştı. Proje kapsamında Tavşancıl’daki tarihi evler yeniden hayat bulacak. Bununla birlikte ilçenin kültürel değerine katkı sağlayacak ‘Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi’ hazırlandı.

KAMULAŞTIRMA KARARI ALINDI

25 Tarihi evin restorasyonuyla birlikte yapımına başlanacak ‘Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi’ Tavşancıl merkezine yapılacak. 6 dönüm üzerine inşa edilecek proje için; Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile meydanda bulunan 9 parselin acil kamulaştırmaları yetkisi Dilovası Belediyesi’ne verildi. Ayrıca sokak iyileştirmesi kapsamında restore edilecek evlerin yanı sıra tescilli olmayan diğer evlerinde kuruldan geçtiği haliyle dış cephelerinde yenilemeler yapılacak.

BÜYÜK AVLUDA ÇAY KEYFİ

Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi içerisinde 39 tane han odası, Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da birçok örneği olan ortasında geniş avluda çay ocağı olacak. Ayrıca Kültür Han olarak da düşünülen Taşhan’da el işi ve el sanatları satış noktaları ile üst katında ev hanımları el işi ve kilim atölyeleri gibi kurs merkezleri yapılması düşünülüyor.

TAVŞANCIL CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Tarihi Taşhan ve Meydan Projesi’nin Dilovası için, Kocaeli için büyük önem taşıdığını ifade eden Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, " Tarihi Tavşancıl Evleri'ni Yaşatma Projesiyle 25 Tarihi evimizin restore edilerek ilçemize kazandırılmasıyla birlikte ilçemizin turizm kenti olması için önemli bir projeyi daha hayata geçirmek için çalışıyoruz. Tavşancıl’a ve bölgemize hayat verecek olan Tarihi Taşhan ve Meydan projemizin mimari projesi için çalışmamız sona geldi. Tavşancıl’ı cazibe merkezi yapacağız.

TÜRKİYE’NİN DÖRT BİR YANINDA ZİYARETÇİ GELECEK

Tarih ve kültürel varlık açısından çok zenginiz. Bu zenginliklerimizi ortaya çıkarmak için çalışıyoruz. Tarihi evlerimizle birlikte yapılacak olan Tarihi Taşhan ve Meydan Projemiz ile Tavşancıl neden bir Cumalıkızık, Safranbolu olmasın?

İnşallah projemiz bittikten sonra Türkiye’nin dört bir yanından binlerce insan her gün ilçemizi ziyaret edecek. İlçemizin imajı değişecek, Tavşancıl canlanacak, esnafımız kazanacak. “Kültür ile Yükselen Şehir Dilovası" için çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.