87 okunma

BAŞKAN HÜRRİYET ADIYAMAN GÖLBAŞI’NDAKİ DURUMU ANLATTI

ABONE OL
Şubat 13, 2023 15:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Zaman Daralıyor, Enkaz Altındaki Vatandaşlarımız Direniyor”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, depremden en fazla etkilenen bölgelerden olan Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden vatandaşlara seslenerek durumu anlattı

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet deprem felaketinin yaşanmasının ardından hemen harekete geçerek CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan ile bölgeye gitti. Başkan Hürriyet sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla vatandaşlara afet bölgesinde yaşananları aktarıyor.

Yardım Tırlarımızın İlk Adresi

Başkan Hürriyet açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Şu anda Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesindeyiz. Bizimde deprem bölgesine yardım etmek üzere başlattığımız çalışmalarda hem halkımızın destekleriyle hem de öz kaynaklarımızla oluşturduğumuz yardım tırlarımızın ilk adresiydi burası. İlk günden beri deprem bölgesinin her bir yanını ziyaret etmeye, eksiklerini yerinde görmeye, yapabileceğimiz başka bir şey var mı diye hem yetkililerle hem de belediyelerle görüşmeye gayret ediyoruz.

En Çok Hasar Alan İlçelerden

Hem de alandaki çalışmaları kontrol etmeye çalışıyoruz. Burada çok ciddi bir hayat mücadelesi var. Hem soğukla, karla mücadele ediyorlar hem açlıkla mücadele ediyorlar hem de bir can pazarı var. Burası Adıyaman’ın özellikle en çok hasar alan ilçelerinden bir tanesi Gölbaşı. Bunun yanı sıra Harmanlı gibi belde belediyelerin olduğu yerde de ciddi hasarlar var.

“Yardımları Kendimiz Ulaştırıyoruz”

Yardımlar yeni yeni gelmeye başlıyor. Yeni yeni özellikle gıda, ekmek en büyük sorun iki gün boyunca burada ekmek bulunamaması ve su sorunun olması insanları zorladı. Artık birçok yardımsever, bireysel hareket ediyor. Çünkü biz de yaşadık bu sorunu ne yazık ki. İlk başta AFAD’la yönlendirelim dedik ama baktık ki ne yardım gidiyor ne gönderiliyor ne de izin veriliyor. Biz de o sistemden çıktık tüm yardımları kendimiz halka ulaştırıyoruz. Geliyoruz bizzat ziyaret ediyoruz. İhtiyaçları görüyoruz. Yardım tırları nerede ihtiyaç varsa orada doğrudan vatandaşlara gerek muhtarlar eliyle gerek belediyeler eliyle dağıtmaya gayret ediyoruz ya da oradaki sivil toplum örgütleriyle birlikte.

“Çok Enkaz Var”

Bölgede ciddi bir kurtarma çalışması var. Çünkü insanların canlı çıkma ihtimali var. 2 kişinin sesi gelmiş enkazdan. Dolayısıyla ekipler özellikle belediye ekipleri canla başla çalışarak oradan 2 vatandaşı canlı çıkarmaya çalışıyorlar. Ciddi tiziz bir çalışma yönetiyorlar. Bir sürü enkaz var. Ses gelmediği için umudun kesildiği daha çok ses gelen yerlere ağırlık vermek durumunda oldukları içinde hiç el sürülmemiş üzerlerinde kar yağmış enkazlar var ne yazık ki.

“Aşevimiz Kuruluyor”

Belediye başkanımızla görüştük. Onlar da canla başla sahadalar vekillerimiz burada, birçok yetkilimiz burada. Bizzat arama kurtarma çalışmalarını başında takip ediyorlar. Buradaki ihtiyaçları bizlerle de irtibat kurarak hızlıca gidermeye çalışıyorlar. Bugün bizim de hem iş makinalarımız çalışıyor hem aşevimiz kuruluyor hem arama kurtarma ekibimiz yine bölgenin çeşitli yerlerinde çalışıyor. Şu anda Adıyaman’dayız.

“Herkese Çok Geçmiş Olsun”

Adıyaman’dan, Malatya’ya geçmek istiyoruz fakat yollar çok kötü buraya gelene kadar ciddi bir trafikle geldik. Trafikte de ciddi koordinasyon eksikliği söz konusu. Asayiş ve denetim çok yetersiz. Böyle olunca da ister istemez herkes kendi kendine çözmeye çalışıyor. Gölbaşı gerçekten çok ciddi hasar almış bir ilçemiz Allah hepimizin yardımcısı olsun. Herkese ama herkese çok geçmiş olsun. İnşallah arkamdaki binada kurtarma çalışması devam ediyor. İnşallah vatandaşlarımıza sağ salim ulaşırlar.

“Psikolojik Anlamda Çok Zor”

Bütün çalışan arama kurtarma ekiplerinin emeğine yüreğine sağlık. Onlarında dinlenme gıda, su ve tuvalet ihtiyaçları gibi en zorunlu ihtiyaçlarını karşılamakta çok zorlanıyorlar. O zorlu koşullarda insan kurtarmaya çalışıyorlar. Gerçekten psikolojik anlamda da çok zor. Çünkü birçok da insanın cansız bedenlerine ulaşıyorlar. Psikoloji olarak da çok zorluyor arama kurtarma ekiplerini.

“Ekipler Çok Gönülden Çalışıyorlar”

Dün akşam bizim ekiplerimizle görüştüm 2 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşmışlar. Bir tanesi de çocuktu. Tabi ister istemez psikolojik anlamda çok ciddi etkileniyorlar. Ekipler var güçleriyle çok gönülden isteyerek çalışıyor. Ah bir de şöyle düzgün bir koordinasyon olsaydı. Aslında şu anda çok ciddi desteklerde geldi. Ama etkili bir sistem etkili bir koordinasyon olmayınca ister istemez başıboşluk oluyor bunları düzenlemek kolay bir şey değil.

“Konteynerler Gelmeye Başladı”

Ama halkımız kendi yolunu buluyor. Kendi imkânlarını yaratıyor. Ve bir şekilde burada insana dokunmak ihtiyaç sahiplerine dokunmak. Burada herkes ihtiyaç sahibi. Burada yıkılmasa bile birçok ev hasar almış. Oturulamayacak durumda. Birçok insan sokakta dışarıda. Enkazın başından gitmiyor. Ateş yakmış yakınlarından haber bekliyor. Sağ olmalarını umut ediyor. En büyük sorun tuvaletti bugün itibariyle Gölbaşına konteynerler gelmeye başladı.

“Zaman Daralıyor”

Ama bunun gibi daha el sürülmemiş birçok belde ve ilçe var. İnşallah oralarında ihtiyaçları en kısa sürede giderilir. Arama kurtarma çalışmaları da bir anca önce başlar. Çünkü artık yavaş yavaş da umutlar tükeniyor. Zaman çok daralıyor. Bu şartlarda yaşam mücadelesi vermek, hayatta kalmak hiç kolay değil. Ama enkaz altındaki birçok yurttaşımızda direniyor. İnşallah burada da vatandaşlarımıza canlı canlı sağ salim ulaşırlar bizlerde size güzel müjdeleri veririz umuduyla.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.