133 okunma

Başkan Büyükakın: Uyursanız ölürsünüz, unutursanız yok olursunuz

ABONE OL
Ocak 30, 2023 06:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Batı Trakya Türklerinin 29 Ocak Milli Direniş Günü’nü düzenlediği programla andı. Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği birlikteliğinde hazırlanan anma etkinliğine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük, İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Antikkapı’da gerçekleşen anlamlı etkinlikte konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Biz Türk’üz, biz buradayız, biz dünyanın tüm coğrafyasındayız. Biz varken zulüm olmayacak” dedi.

“TÜRKLÜK ŞUURUNU DEVAM ETTİRMELİYİZ”
Batı Trakya Türklerinin gördüğü zulüm ve hukuki baskılar üzerinde duran Başkan Büyükakın, vatan bilinen yerlerde Türklük şuurunun devam ettirilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Büyükakın, “Bu coğrafya çok sayıda millete mezar oldu. Bu coğrafyada ayakta durmak kolay değil. Balkanlar, Orta Doğu ve Afrika coğrafyasına uzanan serüvenimiz bu hikayelerle dolu. Biz bu hikayeleri unutursak hem o topraklardan hem bu topraklardan gideriz. Bu dava için ömrünü adayan insanlar olmadığı sürece önce tabelamızı kaldırırlar, sonra Türk isminden rahatsız olurlar sonra da yok olup gideriz. Bugün burada etkinliğimizi gerçekleştirmemizin amacı unutursak yok olacağımızı bildiğimiz için. Uyursanız ölürsünüz, unutursanız yok olursunuz” diye konuştu.

“DÜNYANIN NÖBETİNİ TUTUYORUZ”
Türk milletinin haklı bütün mücadelelerin yanında olduğunu ve olması gerektiğini dile getiren Başkan Büyükakın, “Bütün Türk- İslam coğrafyasındaki mücadeleler benim mücadelemdir. İskeçe’deki mücadele ruhunu kaybetmek Anadolu’yu kaybetmektir. Çünkü biz aynı ruhtan besleniyoruz. Biz ülkemiz işgale uğradığı zaman bu ruhla ayakta durabildik. Ondan daha ötesi bizim aziz milletimizi diğer milletlerden ayıran en büyük özellik ise Türk milletinin dünya nöbeti tutmasıdır. Mazlum milletlerin nöbetini tutarız. Bizim olduğumuz yerde herkese barış, adalet gider. Biz Türk’üz, biz buradayız, biz dünyanın tüm coğrafyasındayız. Biz varken zulüm olmayacak. Ne bize karşı yapılan zulme boyun eğeceğiz ne de başka zulümlere izin vereceğiz. Bu atalarımızdan beri böyle oldu” ifadelerini kullandı.

“TÜRK’ÜZ, VARIZ, BURADAYIZ”
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük de yaptığı konuşmada Yunanistan’ın yaptığı asimilasyon politikalarını anlattı.
Küçük, “Etnik kimliğin inkarına yönelik asimilasyon çalışmaları 1980li yıllardan sonra dozajını artırarak devam etti. 1983 yılında adında Türk kelimesi olduğu için İskeçe Türk Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliği faaliyet yapmaması için kapatıldı. Derneklerimizce yargıya taşınan süreç 1987 yılında Yunanistan yargı makamlığının ‘Batı Trakya’da Türk yoktur’ gerekçesiyle dernekler kapatıldı. Bu üzücü karar sonucunda bölgenin kanaat önderleri toplandı ve ocak ayı sonunda ‘Biz Türk’üz, varız, buradayız’ demek için etkinlik yapma kararı aldılar” dedi.

BAŞKAN BÜYÜKAKIN’A TEŞEKKÜR
İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu ise konuşmasında 29 Ocak tarihinin anlam ve önemi üzerinde durdu. Yunanistan’ın 29 Ocak tarihinde gerçekleşen tarihi direniş için özür dilemediğini söyleyen Ahmetoğlu, Trakya Türkleri için bu özrün çok önemli olduğunu dile getirdi. Ahmetoğlu, “Biz Batı Trakya Türk Birliği olarak hukuk, adalet, demokrasi ve insan hakları diyoruz. Balkan’dan gelenleri unutmayın. Atalarınızın mezarlarının bulunduğu Rumeli’yi aklınızdan çıkarmayın. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’a da bu konuya verdiği önemden dolayı çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

KARANFİL BIRAKILDI
Antikkapı’da gerçekleşen programın ardından katılımcılar ellerinde Türk bayraklarıyla Fevziye Parkı’nda bulunan Batı Trakya Milli Kimlik Direniş Anıtı’na yürüdü. Burada Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Hasan Küçük’ün yaptığı basın açıklamasından sonra anıta karanfiller bırakıldı. Anma programı helva dağıtımının da ardından son buldu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.