• Kocaeli Gündem Haber
  • Gündem
  • “YÜZDE 80 BORÇLA DEVRALDIĞIMIZ BELEDİYENİN BORÇ ORANININ YÜZDE 50’YE DÜŞMESİ BÜTÇEYİ İYİ YÖNETTİĞİMİZİ GÖSTERİYOR”
98 okunma

“YÜZDE 80 BORÇLA DEVRALDIĞIMIZ BELEDİYENİN BORÇ ORANININ YÜZDE 50’YE DÜŞMESİ BÜTÇEYİ İYİ YÖNETTİĞİMİZİ GÖSTERİYOR”

ABONE OL
Kasım 8, 2023 11:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Meclis Üyesi Devrim Bal, meclis toplantısında belediyenin borçlarına dair yaptığı konuşmasında, “Görevi yüzde 80 borçla devraldık. 2024 bütçemiz 2 milyar 24 milyon lira. Borcumuzun yılsonuna kadar 1 milyar lira olduğunu kabul etsek bile borcun bütçeye oranı yüzde 50. Yüzde 80 borçla devraldığımız belediyenin yüzde 50 borçlu olması bütçeyi iyi yönettiğimizi ve borç oranını düşürdüğümüzü gösteriyor” dedi

İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Devrim Bal Kasım ayı meclis toplantısında söz alarak AKP’li meclis üyelerinin bütçe ile ilgili açıklamalarına yanıt verdi.  Devrim Bal konuşmasında, “Dönemimizin son bütçesi.  AKP Grup Başkanvekili İller Bankasından gelen paranın artışından bahsetti. Evet oradan gelen bir artış var ama bu enflasyonla alakalı çünkü bütçemizde onunla birlikte arttı. İller Bankasından gelen gelirle de daha önce yapılandırma olduğu için kesintiler oluyor. Yaklaşık yüzde 40’a yakın bir kesinti söz konusu.

“Arsalar Borca Karşılık Satılmadı”

Grup Başkanvekili arsa satışlarından söz etti ancak bu arsa satışları diğer ilçe belediyelerinin yaptığı tarzda borca karşılık yapılan arsa satışları değil. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile yapılan devirlerde söz konusu. Borçlara karşılık yapılmış bir arsa satışı değil. Çoğu belediye hissesi ve devirler. Enflasyon arttı ve arsalarımız değerlendi. Bundan dolayı da tahmini bütçenin üstüne çıkması gayet doğal.

“Borcun Bütçeye Oranı Yüzde 50”

Grup Başkanvekili borçlarımızın 5 kat daha arttığından bahsetti. 2019’da görevi teslim aldığımızda bize devredilen borç 238 milyon liraydı. Bugün İzmit Belediyesinin borcu 740 milyon lira. 2019’da belediyenin bütçesi 300 milyon liraydı. 2020 ve 2021 yılında da 300 milyon lira. Borcun bütçeye oranı yaklaşık yüzde 80’lerde. Yani 2019’da görevi devraldığımızda yüzde 80 borçla devraldık. 2024 bütçemiz yaklaşık 2 milyar 24 milyon lira. Borcumuzun yıl sonuna kadar 1 milyar lira olduğunu kabul etsek bile borcun bütçeye oranı yüzde 50. Yani yüzde 80 borçla devraldığımız belediyeyi yüzde 50 borçlu olması bütçeyi iyi yönettiğimizi ve borç oranını düşürdüğümüzü gösteriyor.

“15 Yıl Yönettiler Yüzde 80 Borçla Teslim Ettiler”

300 milyon TL bütçesi olup, 238 milyon TL borcu olan bir belediye devraldık. Üstelik bizden önceki bazı faturalar girilmediği için bizim dönemimizde muhasebeleşti. Yani geçmişin gerçek borcu bu rakamın da üstündeydi. Ekonomik kriz yokken, bu kadar büyük enflasyon oranları yokken, istedikleri arsa satışlarını yapabiliyorlarken, istedikleri kararları meclisten rahatça geçirdikleri ve birçok projede Bakanlık desteği almalarına rağmen ve birçok işi büyükşehire yaptırmalarına rağmen borç oranı yüzde 80 idi. Bu borca karşılık 15 yıl bu kenti yöneten Ak Parti Belediyesi, Araçları satın almış mı? Hayır…  Kreşler açmış mı? Hayır…Çınar akademi açmış mı? Hayır… Otizm okulu açmış mı? Hayır… Aşevi kurmuş mı? Hayır…Kütüphane açmış mı?  Hayır… Fethiye caddesini yapmış mı? Hayır… Bunlara rağmen %80 oranında bir borçla teslim edilmiş belediye.

“Böyle Bir Dönemde Bile Borç/ Bütçe Oranı Yüzde 50”

2019 yılında bizler göreve geldikten sonra onların yapamadıkları projeleri bizler hayata geçirdik. 2024 yılı bütçemiz 2 milyar 24 milyon lira. Bugün itibariyle Borç/Bütçe oranı maksimum yüzde 50. Üstelik yüksek enflasyon ve ekonomik kriz yaşanıyorken, meclis çoğunluğumuz yokken, Bakanlık desteği yokken, pandemi ve deprem yaşanmışken, arsa satışları diğer ilçe belediyeleri yapmış, biz yapamamışken, kamu borçlarını yapılandırmak istediğimizde SGK bilerek yardımcı olmuyorken, belediyelerimizi topal ördek yapmaya çalışılan bir dönem yaşatılmak isteniyorken Borç /Bütçe oranı maksimum yüzde 50.

“Varlıklarımız Ve Sermayemiz Artmış”

Göreve geldiğimizde borcun bütçeye oranı yüzde 80’lerdeyken bugün itibariyle bizim devredeceğimiz borç bütçeye oranla yüzde 50. Varlıklar elde etmek ve hizmet etmek amacıyla borç yapılmış olmasına rağmen Borç/Bütçe oranını  %50 oranına düşürmeyi başarmışız. 2019’dan 2023 yılına kadar varlıklarımız artmış. Bunun yanı sıra 2023 ekim ayı itibariyle yaklaşık 700 milyon TL lik Belediyenin varlığı artmış. Sadece varlıklarımız değil sermayemiz de artmış. Araç alırsın, hizmet edersin borç yapılır. Önemli olan bu borca karşılık ne olmuş. Varlıkların, sermayenin artıp artmadığına bakmak lazım. Bizim de borcumuzun bir kısmı bu varlıkların artması için yapılmış borçlar.

Rakamları Paylaştı

2019’da varlıklarımız 532 milyon lira. 2020’de 632 milyon lira, 2021 yılında 673 milyon lira, 2022 yılında 924 milyon ve bugün 1 milyar 148 milyon lira. Borcumuz bütçeye oranla azalmış. Bununla birlikte varlıklarımız da artmış. Varlıklarımız 532 milyon liradan 1 milyar 148 milyon liraya kadar artmış. Bunun yanında öz kaynaklarımız 2019 yılında 277 milyon lirayken bugün yaklaşık 410 milyon lira. Öz sermayemiz 2019 yılına göre artmış.

“Araçların Değeri Bugün 300 Milyon Lira”

Aslında tüm demirbaşlar, taşıtlar, binalar hesaplar incelendiğinde Nisan 2019’da varlıklarımız 561 milyon lira değerindeyken Ekim 2023 itibariyle 1 milyar 245 milyar lira değerinde. Totalde 685 milyon liralık varlık artışı söz konusu. Taşıtlar hesabında 83 milyon liralık bir değer gözüküyor ama o faturalandırılmış değer. Örneğin 27 milyona satın aldığımız kamyonlarımız varlık hesabında fatura değeri 27 milyon olarak görünüyor ama şu anki gerçek değeri belki de on katı. Biz yaklaşık 150 araç aldık bu araçların yaklaşık değeri zaten 300 milyon lira. Neredeyse 1 buçuk milyar liralık bir toplam varlık artışından bahsediyoruz aslında.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.