91 okunma

Tarım Çalıştayı, Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Eylem Planına katkı sağlayacak

ABONE OL
Kasım 2, 2022 14:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği (Agricities) tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen 2. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı başladı. 30 büyükşehir belediyesi ile Afrika ve Balkan ülkelerinden belediye başkanlarının katılımıyla düzenlenen çalıştayda sürdürülebilir tarımsal kalkınmanın geliştirilmesi amacıyla bilgi paylaşımı ve ortak projeler konusunda işbirliği geliştirilmes hedefleniyor.

KOCAELİ SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM EYLEM PLANI
Kocaeli Kongre Merkezi’nde açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştayın öğleden sonraki ilk oturumunda ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Başkanı Dr. Ali Yeşildal, geçen yıl gerçekleştirilen Tarım Şurası ve Çalıştayı’nın sonuç raporuna ilişkin sunum yaptı. Yeşildal, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi öncülüğünde, Valilik, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Kent Konseyi iş birliği ile Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Eylem Planı çalışmalarının başladığını belirtti.

SONUÇ RAPORU HAZIRLANDI
Geçen yıl yapılan şurada, tarım alanında ilgili tüm paydaşlar ile ortak akılda buluşularak, geçmiş deneyimler, mevcut durum, gelecek planlamaları ile iyi uygulama örneklerinin ele alındığını ve 10 ana başlıkta çalışma masalarında görüşüldüğünü anlatan Yeşildal, toplamda belirtilen 91 problemin c¸o¨zu¨mu¨ne ilişkin o¨nerilerin sonuc¸ raporunda yer aldığını dile getirdi. Dr. Ali Yeşildal, Kocaeli Tarım S¸urası ve C¸alıs¸tayı’nda elde edilen verilerin Akıllı ve Dijital Tarım Uygulama Projeleri, C¸iftc¸i Kart Projesi, C¸iftc¸i Egˆitim Enstitu¨su¨, Tarım Mu¨zesi, C¸iftc¸i Danıs¸ma Merkez, Tarım Mu¨zesi ve Alternatif Tarım Yo¨ntemleri, Tarımsal Arazi Yo¨netim Sistemi, Tarımsal Tesis Olanaklarının Gelis¸tirilmesi ve Tarım Eylem Planının Hazırlanması başlığı altında, S¸URA Kent Politikaları ve Aras¸tırmaları Merkezindeki uzman ekip, akademisyenler ve uzman firma yetkilileri tarafından sonuc¸ raporu haline do¨nu¨s¸tu¨ru¨ldüğünü aktardı. Bu bilgi ve raporlar dogˆrultusunda Tarım Eylem Planı hazırlanacağını ve Turizm Master Planı’nda oldugˆu gibi kamuoyuyla paylas¸ılacağını ifade eden Yeşildal, elde edilecek raporların, hazırlanacak Kocaeli Sürdürülebilir Tarım Eylem Planına katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.