104 okunma

SEKALILAR LOKALİNDEKİ İLK ETKİNLİKTE MEHMET ALİ KAĞITÇI ANLATILDI

ABONE OL
Kasım 7, 2023 12:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hürriyet: SEKA, İzmit’in Kalbidir, Kalbe Kilit Vurulmaz

İzmit Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde hizmete sunulan Sekalılar Lokalindeki ilk etkinlik Dr. Mehmet Sarıoğlu tarafından gerçekleştirilen ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ adlı söyleşisi oldu

İzmit Belediyesi geçtiğimiz günlerde tamamlayarak açılışını gerçekleştirdiği Sekalılar Lokalindeki ilk etkinlik SEKA’nın kurulmasına öncülük eden Mehmet Ali Kağıtçı’nın hayatının anlatıldığı söyleşi oldu. Sekalılar Lokalinde Kocaeli Üniversitesi ve Başkent Üniversitesinde görev yapmış emekli akademisyen Dr. Mehmet Sarıoğlu tarafından ‘Cumhuriyetin 100. Yılında ‘Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ adlı söyleşi gerçekleştirildi.  SEKA fabrikasının kuruluşunun 87’inci yıl dönümünde yapılan söyleşide Sarıoğlu Mehmet Ali Kağıtçı’nın hayatını anlattı.

Geniş Katılım

İzmit Belediyesi yetkilileri, İzmit’te önemli bir yere sahip olan Seka’nın kurulmasında önderlik ve öncülük rolü üstlenen Mehmet Ali Kağıtçı’nın değerinin fark edilmesi ve anılarının yaşatılabilesi adına gerçekleştirilen programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Baro Başkanı Mehmet Gül, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Kocaeli Sekalılar Derneği Başkanı Münir Savaşlıoğlu, İzmit Sekalılar Derneği Başkanı Erdoğan Külah, SEKA Çocuk Dostları Derneği Başkanı Nuray Saral, SEKA emeklileri, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

“Cumhuriyetimizin İlk Kağıt Fabrikası”

Programda konuşan Başkan Hürriyet şu ifadeleri kullandı; “Bugün burada, sadece İzmit’imizin değil, ülkemizin de kalkınma tarihine ışık tutmuş bir kurumumuzun, bir yaşam biçimimizin, hatta bir devrimin simgesi; Cumhuriyetimizin ilk kağıt fabrikası olan SEKA’nın hatırasını yaşatmak için açmış olduğumuz Sekalılar Lokalinde ilk etkinliğimizi gerçekleştirmek üzere toplandık.

“Değerlerimize Sahip Çıkmalıyız”

Bu hafta, bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılını hep birlikte kutluyoruz. Biz bu kutlamaları sadece 1 güne sığdırmadık. Etkinliklerimiz yıl sonuna kadar devam edecek. Kutlamanın yanı sıra Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmanın çok önemli olduğunun farkında olalım. Cumhuriyet değerlerinden hangisine sahip çıktık, hangisine çıkamadık? Bunları da konuşup gelecek kuşaklara Cumhuriyeti anlatabilmeliyiz. Bu çerçevede hareket ederek bir anlamda Cumhuriyeti sahiplenme etkinlikleri de yapmaya çalıştık.

“Seka Ruhunu Yad Ediyoruz”

Bu sene aynı zamanda İzmit Belediyemizin de 100. Yılı. O yüzden iki gururu bir arada yaşıyoruz. Hem Cumhuriyetimizin hem belediyemizin 100’üncü yaşı.  Cumhuriyet’le geçen bu yüzyılda İzmit’imizin her bir köşesinde SEKA’nın emeği, alın teri, bilgi ve birikimi yatıyor. Cumhuriyetimizin ilk kağıt mühendisi Mehmet Ali Kağıtçı’nın öncülüğünde kurulan ve yıllar boyunca ülkemizin her türlü kağıt ihtiyacını karşılayan, insanlarımıza iş ve aş sağlayan SEKA’nın hikayesini, ruhunu ve direncini yad etmek üzere bir aradayız.

“Kültürel Ve Sosyal Dönüşüme Öncülük Etti”

Mehmet Ali Kağıtçı; bir mühendisten daha fazlasıydı.  O bir öğretmen, bir lider ve en önemlisi bir vizyonerdi.  Onun vizyonu, yalnızca kağıt ve karton fabrikası kurmakla kalmamış, aynı zamanda bir toplumun kültürel ve sosyal dönüşümüne de öncülük etmiştir.  Bu fabrika, işçisinden mühendisine, ailesinden çocuklarına kadar binlerce insanın hayatına dokunmuş, onlara iş, aş, eğitim ve birçok imkan sunmuş ve umut aşılamıştır.

“Seka Cinsiyet Eşitliğinin Öncüsü Olmuştu”

SEKA, bir fabrika olmanın ötesinde, bir ailenin merkeziydi. Okuluyla, kreşiyle, sinema ve tiyatro salonlarıyla, spor kulüpleriyle gerçek bir toplumsal yaşantı kurmuştu.

Kadınların sosyal yaşamdaki yerini güçlendiren ilk kadın kürek takımına ev sahipliği yaparak, toplumsal cinsiyet eşitliğinin de öncüsü olmuştu SEKA.

“Seka Kültürü Devam Ediyor”

İzmit’te, evinde ya da yakın çevresinde SEKA’nın dokunmadığı bir hayat, bir aile kalmamıştı.

SEKA, bu toprakların tarihiydi, her birimizin ortak paydasıydı.  İzmit’te her ailede SEKA’da çalışmış, emekli olan birisi vardır. Benimde dedem SEKA’dan emekli olmuş ve SEKA’nın ekmeğini yemiş. Bu çok kıymetli bir şey.  O kültür hala devam ediyor.

“Sonsuza Dek Yaşayacak”

İşte böyle bir fabrika kurmuştu Mehmet Ali Kağıtçı. Alın teri, emek, özveri, gurur,

cesaret, azim, aşk, mutluluk ve umut.  Bütün bunlar Seka’nın kentin mayasına kattığı güzelliklerdi.  Tam 87 yıl önce dönemin Başbakanı İsmet İnönü’nün temelini attığı, İktisat Vekili Celal Bayar’ın resmi açılışını yaptığı SEKA Kâğıt Fabrikası, bugün artık olmasa da, ne yazık ki yok edilmiş olsa da inanıyoruz ki bu şehrin hafızasında sonsuza dek yaşayacak.

“Onur Ve Kararlılık Abidesi”

SEKA direnişi, işçilerin 51 gün süren eylemi ve sonrasında yaşananlar

bu toprakların hafızasında daima onur ve kararlılık abidesi olarak duracak. Mehmet Ali Kağıtçı’yı bu direnişin çok öncesinde 1982 yılında kaybettik. İzmit’e ve Cumhuriyet’imize kattığı değer, kazanım ve zenginlikler için, rahmet saygı ve şükranla anıyoruz.

“Hiçbir Zaman Unutulmayacak”

Bizler İzmit Belediyesi olarak; SEKA’nın ve Mehmet Ali Kağıtçı’nın mirasına sahip çıkıyor, onların anılarını yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı görev biliyoruz. Umarım bu ilk etkinliğimiz; hepimizin,  SEKA’nın ve İzmit’in bu değerli mirasına daha sıkı sahip çıkmasına da vesile olur.  SEKA’nın kapanışının üzerinden yıllar geçse de bu kurumun şehrimizdeki ve ülkemizdeki yeri hiçbir zaman unutulmayacak.  Çünkü SEKA, İzmit’in kalbidir ve kalbe kilit vurulmaz.”

“Seka Demek Kimlik Demek”

Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, “İzmit o kadar şanslı ki Fatma Başkanım sayesinde bugüne kadar hiç kimsenin düşünmediği böyle bir lokali bu şehrin bir değerine tahsis etmesi gerçekten takdire şayandır. SEKA demek kimlik demek, SEKA demek bellek demek. Bunlar insanların hiçbir zaman ne kalbinden ne beyninden uzak olamaz. Büyük bir kadirşinaslıkla bu toplantı yapılıyor. Burada yaşananın aynısını Eskişehir’de biz şeker fabrikasında yaşıyoruz. 1933’te değerli büyüğümüz Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılmış ve sektörle birlikte sosyallik ile kültürü bir arada getiren bir zihniyet.

“Bu Bir Vizyon İşidir”

Bu bir vizyon işidir. Kağıt, selüloz bu bir vizyon işidir çünkü Osmanlı döneminde matbaa ne kadar geç gelmiştir ama Cumhuriyet ilanının ardından hemen bu tip devrimleri yapmışlar. Bizde de Şeker Fabrikasının sosyal tesisleri var orada ben çocukken Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını dinledim. Sinema salonlarında filmler izledik, tenis kortunu orada gördüm, havuzu orada gördüm. Bu ancak bir Mustafa Kemal vizyonudur, başka bir şey değildir. Cumhuriyet bu vizyondur, Cumhuriyet Fatma Kaplan Hürriyet gibidir, sizler gibidir Cumhuriyet. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında böyle bir toplantının düzenlenmesi ve benim davet edilmem benim için büyük onurdur. Mehmet Ali Kağıtçı’nın anılması ve Mehmet Sarıoğlu’nun da böyle bir sunum yapması son derece önemli” şeklinde konuştu.

“Çok Güzel Hizmetlerde Bulunuldu”

SEKA Çocuk Dostları Derneği Başkanı Nuray Saral etkinlikte yaptığı konuşmada, “İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibine bu güzel akşamı gerçekleştirdikleri için çok teşekkür ediyorum.  Mehmet Ali Kağıtçı sayesinde hepimiz SEKA’nın ekmeğini yedik. SEKA Çocuk Dostları Derneği kuruluşundan bu yana çok güzel hizmetlerde bulunmuştur. Derneğimiz önce SEKA’da çalışanların çocukları için açılmıştır. Orada bir sürü etkinlikler yapılmıştır, öğrenciler okutulmuştur. Bu konuda bütün büyüklerimi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

“Seka’nın Ardından Büyük Bir Emek Var”

İzmit Sekalılar Derneği Başkanı Erdoğan Külah konuşmasında, “Kocaeli’de derin bir iz bırakan SEKA’mızın yaşatılması için büyük emek sarf eden ve Türk Milletinin en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Sekalılar Lokalimizin açılışını sağlayan belediye başkanımız ve ekibine teşekkür ederim. Kağıt tarihte düşüncelerin ölümsüzleşmesine vesile olan yegane araçtır. Gönderilen mektuplar, yetenekli parmaklardan çıkan resimler, kitaplarımız için ihtiyacımız olan kağıdı ne yazık ki ülkemiz üretemiyor, ithal ediyoruz. Kültürel olarak dışa bağımlıyız. Sebebi ise yıllar önce kapatılan SEKA kağıt fabrikası. SEKA ardında ve tarihinde büyük bir çaba barındıran bir fabrika. SEKA’nın arkasındaki en önemli isim ise Mehmet Ali Kağıtçı. Bu etkinliği gerçekleştiren herkese çok teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Bir Şehrin Kültürel Yapısını Değiştirdi Seka”

Kocaeli Sekalılar Derneği Başkanı Münir Savaşlıoğlu ise yaptığı konuşmada, “Kağıt ve Karton fabrikalarımızın açılışının 87’inci yıl dönümü etkinliğimizde ‘Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ adlı sayın Mehmet Sarıoğlu’nun yapacağı sunum için bir aradayız. Bir fabrika açmanın sadece üretim ve istihdam sağlamak olmadığını bir şehrin, bir ülkenin kaderini nasıl değiştirdiğini, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını nasıl şekillendirdiğini yaşayarak gördük.

“Yaşasın Cumhuriyet”

Ülkemizin kalkınması ve bizlerin refahı için ekmek ve aş için yeni işyerleri açılması Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında daha da büyük önem arz etmektedir. Etkinliklerimizde bizlere destek veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet ve ekibine SEKA’lılar adına teşekkür ediyoruz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet!” dedi.

“Seka İzmit’e Büyük Hizmet Etmiştir”

Dr. Mehmet Sarıoğlu ‘Bir Cumhuriyet Aydını Mehmet Ali Kağıtçı’ adlı söyleşinde, “Mehmet Ali Kağıtçı buraya güzel bir imza atmış bir insandır, Türkiye’ye büyük bir kazanım yapmış bir insandır. Cumhuriyetin erken dönemlerinde taşın altına elini koyan insanlardan birisidir Mehmet Ali Kağıtçı. Sadece SEKA’nın kurucusu ve ilk kağıt mühendisimiz değildir. İşçi Sigortaları Hastanesi SEKA işçileri için kuruldu. Tiyatrosu, Kağıtspor, sineması, kampı bunlar çok değerlidir. SEKA İzmit’in kültürüne, sanatına büyük hizmet etmiştir” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.