123 okunma

Sanat ve eğlence atölyeleri çocuk sesleriyle açıldı

ABONE OL
Ocak 24, 2023 07:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı yarıyıl tatilinde ilköğretim çocukları için düzenlediği sanat ve eğlence atölyeleri tatilin ilk haftasında başladı. Kocaelili çocuklar, İzmit ve Gebze’de açılan sanat ve eğlence atölyelerine adeta akın etti.

ŞARKILARLA KARŞILANDILAR

Sanat ve eğlence atölyeleri Gebze’de Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi, İzmit’te ise Kocaeli Kongre Merkezi’nde eş zamanlı olarak başladı. 6 ila 13 yaş arasındaki ilköğretim öğrencileri aileleriyle birlikte etkinliklerin başlamasından kısa bir süre önce Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi ile Kocaeli Kongre Merkezi’ne geldi. Her iki kültür merkezinde şarkılarla karşılanan minikler, kendileri için hazırlanan atölyelerdeki aktivitelere katılmaya başladı. Kocaeli Kongre Merkezi’ndeki atölye etkinlikleri merkezin içinde yer alan Karamürsel Alp, Süleyman Paşa, Çoban Mustafa Paşa ve Selim Sırrı Paşa salonlarında gerçekleştirildi.

BİRBİRİNDEN EĞLECELİ AKTİVİTELER

Tatili hak eden öğrenciler Kongre Merkezi’ndeki salonlarda ilk gün içinde panç yapımı, ağaç dilimi boyama, makrome anahtarlık, kağıt kıvırmadan tablo yapımı, cam altı resim, kaşık kukla ve ıhlamur baskı etkinliklerine katıldı. Ayrıca Selim Sırrı Paşa Salonu’nda köy seyirlik oyunlarını, Çoban Mustafa Paşa Salonu’nda ise Türk Dünyası Çocuk Oyunlarını izleyen çocuklar, masal mühür ile masal sikke atölyesinde hayal dünyalarından kendileri adına betimledikleri mühür ve sikkelerini yaptılar.

EKMEK VE LİMONATA YAPTILAR

Günün en eğlenceli aktivitelerinden birine ise Mutfak Atölyesi ev sahipliği yaptı. Burada ekmek ve limonata yapımını öğrenen öğrenciler, yaptıkları ekmekleri yedi, limonatalarını ise keyifle yudumladı.

FUAYEDE HEM ETKİNLİK HEM EĞLENCE

Atölye etkinliklerinin yanı sıra Kocaeli Kongre Merkezi fuayesinde Çömlek, Kahve yapımı, Ebru, Ayraç-Tezhip yapımı, Tohum Topu Yapımı, Çanta Yapımı, Bileklik Yapımı gibi stantlar yer aldı. Yine fuaye alanında konservatuvar öğrencileri kurulan performans sahnesinde eğitmenleriyle birlikte performanslarını sergiledi. Aldıkları konservatuvar eğitimini arkadaşlarına sergileme imkânı bulan öğrenciler ise başarıları ve disiplinleriyle dikkat çekti. Konservatuvar öğrencilerinin başarılı performansı alkışlarla karşılandı.

ANNELER KAHVE KEYFİ YAPTI

Öte yandan çocuklarını Sanat ve Eğlence Atölyelerine getiren veliler kahve keyfi yaptı. Kahve Yapımı Atölyesi’ne konuk olan anneler hem çocuklarını izledi hem de kahvelerini içti. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ara tatilde hazırladığı etkinlikler için teşekkür eden veliler, bu sayede evlatlarının tatili en iyi şekilde değerlendirdiğini kaydetti. Veliler ayrıca ebru standında ebru yapmayı öğrenerek ilk sanatsal ürünlerine imza attı.

GEBZELİ ÇOCUKLARIN ARA TATİL KEYFİ

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’ndeki sanat ve eğlence atölyeleri de neşeli anlara sahne oldu. Gebzeli çocuklar, etkinliklerin ilk gününde Saksı Boyama, Makrome Anahtarlık Atölyelerinde boyama yaparak anahtarlık yapımını öğrendi. Türkülerle Tanışıyorum Atölyesi’nde çocuk türküleri ile tanışan öğrenciler, “Aslan Hürkuş Kayıp Elmas” filmini de birlikte izledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.