150 okunma

PROF. DR. NEVNİHAL ERDOĞAN: İZMİT ÇOK ÖNEMLİ TARİHSEL BİR MERKEZDİR

ABONE OL
Kasım 28, 2023 20:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine” konulu konferansta konuşan Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan, “İzmit son derece önemli tarihsel bir merkezdir. Ne mutlu ki kentimizin önemi artık ziyadesiyle biliniyor” dedi

Kentin tarihine ışık tutup toprak altında kalan değerlerinin gün yüzüne çıkartılması adına büyük emek harcayan İzmit Belediyesi, Kocaeli Kongre Merkezi’nde Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine” konulu konferans gerçekleştirdi. Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan İzmit’in mimari tarihine dair açıklamalarda bulunarak, “İzmit’in mimarisi üzerine 3 yıldır çalıştığım projenin sonunda böyle bir etkinliğe katılmak çok anlamlı oldu.

“500 Sayfalık Eser Hazırladım”

Yürüttüğüm çalışmalar esnasında İzmit’te yer alan tarihsel mimari, kültürel mimari olarak adlandırabileceğimiz tüm yapılar yerinde incelenmiş bunların güncel durumları değerlendirilerek analiz edilmiştir. Kentimizde ayakta kalan mimari yapıların fotoğrafları, planları, mimari açıklamaları göz önüne alınarak 450 kadar illüstrasyonlar çizdirilmiştir. Bu malzemeyle 500 sayfalık eser hazırlanmıştır.

“Tarihi Doku Bozuluyor”

İzmit’te çoğunlukla Osmanlı döneminden kalma çok sayıda tescilli anıt, sivil mimari eserler bulunduğu tespit edilmiştir. İzmit’in kent merkezinde 201 sivil mimari eser, 19 anıt eser, 91 anıt mimari eserin bulunduğu ortaya konmuştur. Bu eserleri kitaplarımızda sunduk. Sanayileşme ve yoğun göç nedeniyle çarpık kentleşen İzmit’in tarihi özgün dokusu bozulmakta ve hızla yok olmaktadır.

“Tarihi Binalara Yeni İşlevler Kazandırıldı”

İzmit’in merkezinde yapılan kentsel canlandırma projelerinde ekonomik, fiziksel ve kültürel çalışmalar yapılmıştır. Kentsel alanlarda çekim alanları yaratılmıştır. Tarih koridoru projesi kapsamında Kapanca Sokak ve güzergahı üzerinde tarihi binaların bazılarına yeni işlevler verilmiştir. Bu binalara restorasyonlar yapılarak kültür turizmine açılmıştır. Kültür Tepesi Projesi müzeler bölgesi misyonunu üstlenmiştir. İzmit son derece önemli tarihsel bir merkezdir. Roma döneminde Nikomedia adıyla başkentlik yapmıştır. Ne mutlu ki kentimizin önemi artık ziyadesiyle bilinmiştir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.