111 okunma

NİKOMEDİA’DAN İZMİT’E PROGRAMI TARİHE IŞIK TUTTU

ABONE OL
Kasım 28, 2023 09:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başkan Hürriyet:  İzmit’imiz Dünya Turizminde Parlayan Bir Yıldıza Dönüşecek

“Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine” konulu konferans Kocaeli Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Programda konuşan Başkan Hürriyet, “Bu toprakların altında yatan sırların, İzmit’imizi dünya turizminde parlayan bir yıldıza dönüştüreceğine inanıyoruz” dedi

İzmit Belediyesinin kentin tarihine ışık tutup toprak altında kalan değerlerinin gün yüzüne çıkartılması adına gerçekleştirdiği çalışmalar, Kocaeli Kongre Merkezi’nde yapılan Nikomedia: Roma İmparatorluk Başkentinden Türk Endüstri Başkentine” konulu konferans ile devam etti.

Akademisyenler Bilgilerini Aktardı

Arkeoloji ve tarih alanında başarılı çalışmaları ile tanınan Oxford Üniversitesinden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk,  Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan sunumlarıyla bilgilerini katılımcılara aktardılar.  Arkeolog Nezih Başgelen ise konferansın moderatörlüğünü üstlendi.

Hürriyet Hediyelerini Takdim Etti

Katılımcılar konferans öncesinde İzmit’in tarihi fotoğraflarının yer aldığı sergiyi gezdiler. Konferansın sonunda da Başkan Hürriyet, konuşmacılara ve moderatöre günün anısına hediyelerini takdim etti.

Yoğun Katılım

Programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in yanı sıra CHP İl Başkan Vekili Barış Topal, İYİ Parti İl Başkan Vekili Birol Yılmaz, CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan, CHP Gölcük İlçe Başkanı Mehmet Uzuner, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ayşe Engin Arısoy, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, Kocaeli Ziraat Odası Başkanı Özgür yılmaz, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği Başkanı Uğur Saral, Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yavuz Ulugün ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“İzmit Nadide Bir Kent”

Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; “İzmit, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli tarihî kentlerinden biridir. Roma İmparatorluğu’na 46 yıl boyunca başkentlik yapmış olan bu güzel şehrimiz, geçmişin izlerini günümüze taşıyan nadide bir kent. Bizler, İzmit Belediyesi olarak, şehrimizin köklü tarihine büyük bir saygı ve sorumlulukla yaklaşıyoruz. 2019 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı ve ilgili kurumlarla yakın iş birliği içinde, Nikomedia’nın tarihi dokusunu ortaya çıkarmak için çaba sarf ediyoruz. Bu çerçevede Çukurbağ Mahallesi’ndeki kazı alanlarında çalışmalar yürütüyor, konservasyon ve arkeopark projeleri için sponsorluk taleplerimizi iletiyoruz.

“Çalışmalarımızın Önemi Yıllar Sonra Anlaşılacak”

2019 yılının ikinci çeyreğinden itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve konu ile ilgili olan kurumlar ile gerek yazılı gerek ise sözlü görüşmeler gerçekleştirdik. Görüşmelerde Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük ve Çukurbağ Mahallesi’ndeki kazı alanında Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk danışmanlığında kazı, konservasyon ve arkeolopark projeleri için sponsor olma taleplerimizi ilettik ve sürecin sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir protokol gerçekleştirdik. 2 yılımızı aldı bu süreç ve sonunda başardık. Bunu kent şu anda hissetmese de yıllar sonra önemi anlaşılacaktır.

“Marka ve Patent Kurumuna Başvurduk”

Tüm bunların yanı sıra bu kazıların yürütülmesi ve uzun soluklu olması için Nikomedia Kazıları İzmit Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nı kurduk. Nikomedia adını korumak ve şehrimizin dünya tarihindeki yerini pekiştirmek adına Türk Marka ve Patent Kurumu’na başvurular yaparak, “İzmit Antik Nikomedia’nın Başkenti”, “Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia” unvanlarını tescil ettirdik.

“Dünyaya Duyurmakta Kararlıyız”

Ve “İzmit Antik Nikomedia’nın Başkenti”, “Doğu Roma’nın Başkenti Antik Nikomedia” unvanlarımızla, şehrimizi tarih sahnesinin ön sıralarına taşımak istiyoruz.  Bu gizemli ve büyülü şehrin, sadece sanayiyle değil, kültür ve tarihiyle de anılması için çıktığımız bu yolda, Nikomedia adını tüm dünyaya duyurmakta kararlıyız.

“Bizlere Büyük Sorumluluklar Yüklüyor”

Potansiyelimizi en iyi şekilde değerlendirerek kentimizi, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkaran bir turizm merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Çünkü; Nikomedia’dan İzmit’e uzanan bu uzun tarihi yolculuk, bizlere bu büyük sorumluluğu yüklüyor. Bu sorumluluğun da bilinciyle, kentimizin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini koruyarak gelecek nesillere aktarmak için çalışmaya devam edeceğiz.

“Kentimize ve Ülkemize Hayırlı Olsun”

İzmit’in tarihini canlandırma çabamız, sadece geçmişe duyduğumuz bir saygı değil, aynı zamanda geleceğe yatırımımız. Bu toprakların altında yatan sırların, İzmit’imizi dünya turizminde parlayan bir yıldıza dönüştüreceğine inanıyoruz. Biliyoruz ki, İzmit’in tarihi zenginliklerinin gün yüzüne çıkması, şehrimizi eşsiz bir turizm hazinesine dönüştürecek ve dünya arkeolojisinde önemli bir yere taşıyacak.  Hepinizin katılımı ve desteği için teşekkür eder, bu önemli etkinliğin kentimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

“Bu Kent Önemini Her Zaman Korumuştur”

KYÖD Başkanı Uğur Saral programda yaptığı konuşmada, “Kültürel mirasımızı geleceğe aktarmak hayati öneme sahiptir. Kentimizin köklü tarihini anlatmaya gayret gösteriyoruz. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde bu kent önemini korumuştur. Nikomedia’nın konuşulacağı bu programa öncülük etmekten onur duyuyoruz. Hocalarımıza, İzmit Belediyesine ve Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfına emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.”

“Bu Eserlerin Sahiplenilmesi Çok Önemli”

Nikomedia Kazıları İzmit Kültür Sanat Ve Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Feyzullah Yavuz Ulugün, “Yıllar önce başlattığımız farkındalık yaratma çabalarının zirve günlerinden birindeyiz. Hocalarımız tarihi noktalara değinecekler. Arkeolojik değerlerimiz ne yazık ki çok su istimal ediliyor. Bu çalışmalar çok değerli. Arkeoloji Müzesi küçük olduğu için birçok eseri göremiyoruz. Ünlü arkeleoglar geldiklerinde bu eserleri göremiyorlar. Bu eserlerin sahiplenilmesi çok önemli. Bu konuda öncülük eden İzmit Belediyesi ve Başkan Fatma Kaplan Hürriyet’e çok teşekkür ediyorum. Bu toplantıyı gerçekleştirdikleri için KYÖD’e ve Fatma Başkan’a bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Nikomedıa’dan İzmit’e

Arkeolog Nezih Başgelen moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta Oxford Üniversitesinden Prof. Dr. Tuna Şare Ağtürk İzmit’in antik dönemi, Kocaeli Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan Osmanlı dönemi İzmit mimarisini, Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Şirin ise Cumhuriyet dönemi hakkında önemli tarihi bilgiler verdi.

Dans Gösterisi Büyüledi

İzmit Belediyesi Sahne İzmit Halk Dansları Topluluğu konferansın ardından sahnelenen Nikomedia Dans Gösterisi ile izleyenleri büyüledi. Gösteri, katılımcılara gerek müzikleri gerek koreografisi ile görsel bir şölen sundu. Dans Gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.