Warning: include_once(/home/kocaelihaber/public_html/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/kocaelihaber/public_html/wp-settings.php on line 398

Warning: include_once(): Failed opening '/home/kocaelihaber/public_html/wp-content/mu-plugins/cl-smart-advice.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php74/root/usr/share/pear') in /home/kocaelihaber/public_html/wp-settings.php on line 398
MUSTAFA KANDIRALI KLARNET YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU - Kocaeli Gündem Haber
97 okunma

MUSTAFA KANDIRALI KLARNET YARIŞMASI’NDA ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

ABONE OL
Aralık 29, 2022 09:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Doğu ile Batı İzmit’te Muhteşem Konserle Buluştu

İzmit Belediyesinin Mustafa Kandıralı’nın anısını yaşatmak amacıyla düzenlediği; doğu ve batı müziğini bir araya getirerek Türkiye’de bir ilk olan 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

İzmit Belediyesinin dünyaca ünlü klarnet virtüözü Mustafa Kandıralı’yı tanıtmak ve anısını yaşatmak amacıyla düzenlediği klarnet yarışmasında gala konseri ve ödül töreni bu akşam Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda doğu ve batı tarzı bir araya gelirken Türkiye’de bu anlamda bir ilk yaşanmış oldu. Mustafa Kandıralı’nın anısına yakışacak bir geceye imza atılırken hem yarışmacılar hem de misafirler unutulmaz bir gece yaşadı. Geceye sanat camiası ve sivil toplum kuruluşları geniş katılım gösterdi.

Hürriyet, “İzmit Unutmaz Başlığı Çok Önemli”

Ödüller açıklanmadan önce bir konuşma yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Bugün, burada dünyaca ünlü klarnet sanatçımız Mustafa Kandıralı’nın anısını yaşatmak için düzenlediğimiz 1. Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması Gala Konseri ve Ödül Töreni için bir arada bulunuyoruz.  Göreve geldiğimizden bu yana ilk cümlelerimizden bir tanesi İzmit Unutmaz oldu. Bunu çok önemsiyorum. Kentlilik bilinci, kentin ortak değerleri, kentin hafızası, bu kentte izi olan insanların unutulmaması gerekiyor. İsimlerinin her daim yaşaması yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için İzmit Unutmaz başlığı çok kıymetli.

“Harikulade Bir Değer”

Gücümüz yettiğince biz bu kentte emeği geçen insanları unutmamaya unutturmamaya çalışıyoruz. Bunu da sanatla, kültürle ve birçok araçla kente de renk katarak yapıyoruz. Rahmetli Mustafa Kandıralı’nın ailesine çok teşekkür ediyorum. Yarışmanın düzenlenmesine öncülük ettiler. Bizim için çok büyük bir değer Mustafa Kandıralı. Kandıra’nın bağrında doğmuş, 50 yıllık sanat hayatında 150 kadar plak, 20’den fazla kaset çıkartmış, Zeki Müren, Behiye Aksoy, Mediha Demirkıran, Perihan Altındağ Sözeri, Safiye Ayla, Muazzez Abacı, Emel Sayın, Bülent Ersoy gibi ünlü isimlerle beraber çalışmış harikulade bir değer.

“Türkiye’de Bir İlk”

Kendisini ne yazık ki 27 Aralık 2020’de kaybettik. Bugün de Mustafa Kandıralı’nın aramızdan ayrılışının ikinci sene-i devriyesi. Bir kez daha Mustafa Kandıralı’ya Allah’tan rahmet diliyorum. Allah gani gani rahmet eylesin. Bizler de İzmit Belediyesi olarak Kocaeli’nin ismini dünyaya duyuran Mustafa Kandıralı’nın aziz hatırasını yaşatmak için Kültür Müdürlüğümüzle böyle bir projeyi hayata geçirmek istedik. Bu yarışma bizim için önemli. Yalnızca Kocaeli’de değil Türkiye’de de bir ilki gerçekleştiriyoruz.

“Jüri Üyelerimize Teşekkür Ediyorum”

Yarışmada jüri başkanlığını İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Kültür Sanat Danışmanı olarak tanıdığınız, iyi ki beraber çalışıyoruz dediğimiz dünyaca ünlü keman virtüözü Prof. Dr. Cihat Aşkın üstlendi. Kendisine çok ama çok teşekkür ediyorum. Bize de İzmit Belediyesine de İzmit’e de çok fazla değer kattı. Biz artık kendisine fahri İzmitli diyoruz. Jüri üyeliğinde ise kıymetli sanatçılar Ecesu Sertesen, Ünsal Çeliksu, Serkan Çağrı ve Kurt Schmid yer aldı. Hepsi de birbirinden değerli isimler. Her biri Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’na ayrı ayrı değer kattı. Buradan emeklerine sağlık diyorum. Teşekkür ediyorum. 22 Aralık’ta başladı yarışma ve birbirinden yetenekli 17 yarışmacı nameleriyle birbirleriyle yarıştı.

“Yarışmaya Katılanları Kutluyorum”

Yarışmaya katılan tüm isimleri de buradan tek tek kutlamak istiyorum. Her ne kadar birbirleriyle yarışsalar da; Mustafa Kandıralı’nın ismini yaşatmak için üflediler klarnetlerine. Eminim hepsi de çok güzeldi. Bir kez daha katılımlarından ötürü kendilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu akşam için emek veren tüm mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Dünya çapındaki gururumuz klarnet virtüözü Mustafa Kandıralı’yı tanıtmak, anısını yaşatmak ve onu örnek alan yetenekleri ortaya çıkarmak amacıyla düzenlediğimiz yarışmanın kentimize, kentimizin müziğine, kentimizin sanatına hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Özel Konuklarla Özel Gece

Başkan Hürriyet’in ev sahipliğindeki muhteşem gala ve ödül gecesine dünyaca ünlü keman virtüözü ve İzmit Belediyesi Sanat Akademisi Kültür ve Sanat Danışmanı Prof. Dr. Cihat Aşkın, Romanya Senfoni Orkestrası şefi, Viyana Gala Orkestrası Kurucusu, Oradea Devlet Filarmoni Orkestrası Senfoni Orkestrası şefi, Lugansk Filarmoni Senfoni Orkestrası’nın Sanat Direktörü ve Baş Şefi Kurt Schmid, Mustafa Kandıralı’nın kızları Necla Eren ve Kısmet Kandıralı, torunu Şaheste Özgür Eren, kültür ve sanat camiasından çok sayıda isim, dernek ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi ile müzik severler katıldı.

Ödüller Takdim Edildi

Uluslararası Mustafa Kandıralı Klarnet Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanan Yunus Emre Hügül, ikincilik ödülünü kazanan Bahadır Çalı, üçüncülük ödülünü kazanan ise Efil Özdemir oldu. Mansiyon ve seçici kurul özel ödülünü kazananlar ise Doğukan Alkan, Hasan Kulabaş ve Uğur Bayloz oldu. Birinciye 25 bin TL, ikinciye 17.500 TL, üçüncüye 10 bin TL, mansiyon kazananlara ise 3’er bin TL verildi. Ödül töreninin ardından katılımcılar tek tek performanslarını sergilediler. En son toplu olarak sahneye çıkan ekip, misafirlerden büyük alkış topladı.

İki Dünyaca Ünlü Sanatçının Resitali ile Taçlandı

Mustafa Kandıralı’nın torunu Şaheste Özgür Eren’in de kulakların pasını sildiği performansının ardından jüri üyesi Kurt Schmid gerçekleştirdiği resital ile misafirlerin büyük beğenisini topladı. Ardından Prof. Dr. Cihat Aşkın geceye bir farklılık katarak kemanı ile sahneye çıktı. Müzik dolu gecenin sonu birbirinden değerli dünyaca ünlü iki sanatçının resitaliyle taçlandı. Müzik dinletilerinin ardından Mustafa Kandıralı’nın aile üyelerine ve jüri üyelerine hediyeleri takdim edildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.