131 okunma

KOCAELİ KENT TARİHİ VE MİLLİ MÜCADELE TARİH YAZIM ATÖLYELERİ 5 KASIM’DA BAŞLIYOR

ABONE OL
Kasım 3, 2022 13:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmit Belediyesinin Büyük Taarruz’un 100. Yılında açılışını gerçekleştirdiği Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde Kocaeli Kent Tarihi ve Milli Mücadele Tarih Yazım Atölyeleri 5 Kasım Cumartesi günü başlıyor

 

Kentte yaşayan gençlere kentin tarihini öğretmeyi amaçlayan İzmit Belediyesi Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde Kent Tarihi ve Milli Mücadele Dönemi’ne dair anlatımlar gerçekleştirecek. Atölye çalışmalarında aynı zamanda Milli Mücadele sürecinde bu bölgede yaşanmış konularında işleneceği atölye çalışmaları gerçekleştirilerek zafere giden yolda İzmit’in önemi anlatılacak. Böylelikle tarihe ilgi duyan öğrenciler bölgelerine dair bilgiler edinmiş olacak. Başvuruları sona eren atölye çalışmaları 5 Kasım Cumartesi günü Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde başlayacak.

 

BAŞVURULAR SONA ERDİ

14-18 Yaş Arası gençler 5-12-19-26 Kasım 2022,  18-24 Yaş Arası gençler ise 3-10-17-24 Aralık tarihlerinde atölye çalışmalarına katılacak. Atölye çalışmalarının başvuruları 17 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında tamamlandı. Yapılan başvurular neticesinde tarihe meraklı 15’er genç, uzman kişilerce belirlenen kriterler dâhilinde seçilerek atölye çalışmasına hak kazanacak. Gençler her cumartesi günü Milli Mücadele Dönemi’nde İzmit ve Kent Tarihi üzerine iki ayrı oturumda atölye çalışmalarına katılacaklar.

 

GEZİLER DE YAPILACAK

Atölyelere katılan gençler Prof. Dr. İbrahim Şirin ve Dr. Öğretim Üyesi Oğuz Polatel tarafından verilecek dersler sonucunda gerçekleştirilecek son oturumda yazılı sınava tabi tutularak sertifika almaya hak kazanacaklar. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek atölye çalışmasında İzmit’in tarihi ile alakalı çeşitli geziler de yapılacak.

 

YAZILAR DERGİDE YAYINLANACAK

Böylelikle öğrenciler kenti hem akademik olarak hem de görsel ve işitsel olarak keşfetme imkânı bulacak. Tarihe meraklı gençler ayrıca tarih yazımına dair alacakları dersler neticesinde akademik bir yazım sürecini deneyimleyerek akademik hayata hazırlanmış olacaklar. Atölyenin son oturumunda yazılacak kompozisyon sonucunda uzman tarihçilerin seçeceği kompozisyonlar İzmit Belediyesi dergisi olan İzmit Kafası dergisinde yayınlanacak.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.