80 okunma

İZMİTLİ ÇOCUKLAR HAKLARINI TİYATROYLA ÖĞRENDİLER

ABONE OL
Kasım 21, 2022 11:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmit Belediyesinin 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” adlı tiyatro oyunu sergilendi

İzmit Belediyesi, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde düzenlediği etkinliklerle çocukları korumak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla farkındalık oluşturmaya devam ediyor. Bu etkinlikler kapsamında çocukların tiyatro ile cinsel istismardan korunmayı ve sınırlarını öğrenmesini hedefleyen koruyu-önleyici “Asya’nın Sakarcan’ı Ziyareti” adlı tiyatro oyunu sahnelendi. Çocuk Eğitim Akademisi’nin kurucusu Eğitmen Gürkan Kap’ın kaleme aldığı oyun, Kocaeli Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda izleyicilerle buluştu.

Mahremiyet Eğitimi Anlatıldı

İstanbul Üniversitesi Çocuk Koruma, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından desteklenen ve şu ana kadar yerel belediyeler, milli eğitim ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile 35 etkinlikte sahnelenen tiyatro oyunu, 5-9 yaş aralığındaki çocukların mahremiyet eğitimi gibi çok hassas bir konunun eğitimini hedefliyor. Anne ve babaların çocukları ile birlikte katılabileceği ve çocuğun gelişimi için önemli bilgileri öğrenebilecekleri eğlenceli tiyatro oyunu, aynı zamanda çocukları ile kuracakları iletişime de katkı sağlamayı hedefliyor.

“Bizlere Bilgi Kattı”

Sare Sarı adlı veli oyun sonrası yaptığı açıklamada, “Oyun çocuklarımı hem eğlendirdi hem de bilgi kattı. Toplumumuz için de çok önemli olan mahremiyet eğitimi konulu oyun çocuklarımıza ve bizlere çok güzel katkılar sağladı. Etkinliği düzenleyen herkese bize sundukları bu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

“Oyun Çok Etkili Olacak”

Safiye Demirtaş adlı veli de oyunu çok beğendiğini belirterek, “Tiyatro oyununu beğendik. Gerçekten güzel bir oyun. Hem eğlenceli hem de eğiticiydi. Oyun oğlumun da hoşuna gitti. ‘Bedensel söz hakkı’ konusunda ebeveynler olarak çocuklarımıza bir eğitim verdik ama eğitimin bu şekilde tiyatro oyunuyla sunulmasını oğlum ilk defa gördü ve bu çok etkili olacak” diye konuştu.

“Etkinlik Amacına Ulaştı”

Dicle Nur Öztürk ise oyunun konusunun önemine vurgu yaparak, “Bu oyunu ilk defa izledim. Yazarı da bugün tanımış oldum. Oyunu çok beğendik. Çocukların psikolojik gelişimleri açısından çok faydalı bir oyun. Oyundaki o duygu izlerken bize geçti. Kızım da çok beğendi, çok eğlendi. Oyun tamamen çocukların kendi bedenini, mahremiyetini korumalarını hedefleyen bir oyun. Etkinliğin amacına ulaştığını düşünüyorum” dedi.

“Çocuklar Daha Bilinçli Olacak”

Kübra Sönmez adlı veli oyuna dair yaptığı değerlendirmede, “Tiyatro oyununu İzmit Belediyesinin sosyal medya hesabında gördüm. Konusu çok fazla dikkatimi çekti. Bu dönemde biz çocuklarımıza bu konuyla ilgili çok fazla eğitim veriyoruz ama bunun tiyatro oyununa dökülmüş olması daha fazla çocukların dikkatini çekiyor. Belediyemize bu konuyla ilgili çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle çocuklarımız daha bilinçli olacak” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.