• Kocaeli Gündem Haber
  • Gündem
  • İZMİT BELEDİYESİ VE TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU İŞ BİRLİĞİNDE KURULACAK  ‘MOR YERLEŞKE’ KONTEYNERLERİ İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR
382 okunma

İZMİT BELEDİYESİ VE TÜRKİYE KADIN DERNEKLERİ FEDERASYONU İŞ BİRLİĞİNDE KURULACAK  ‘MOR YERLEŞKE’ KONTEYNERLERİ İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

ABONE OL
Şubat 20, 2023 15:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmit Belediyesi tarafından kurulacak olan çadırkentlerde ‘Mor Yerleşke’ adı verilen konteynerler, depremzedelere psikolojik destek verecek. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu işbirliği ile kurulacak olan konteynerler için görüşmeler başladı

İzmit Belediyesi tarafından deprem bölgesinde kurulacak olan çadırkent için çalışmalar devam ediyor. İlk olarak Adıyaman’da kurulacak olan çadırkent için çalışmaları canlı yayında kamuoyu ile paylaşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun buraya getireceği ve ‘Mor Yerleşke’ adını verdikleri konteynerimiz buraya gelecek. Bu konteynerin içerisinde çocuklarımız için terapi ve oyun alanlarının dışında kadınlarımızın da faydalanabileceği birçok alan olacak. Bu konteynerlerde jinekolojik müdahale dahil birçok alanda hizmet vereceğimiz alanlar yaratmış olacağız” ifadelerini kullanmıştı.

Prof. Dr. Tamer Aker ve Ekibi de Çalışmada Yer Alacak

Adıyaman’ın ardından Kahramanmaraş’ta da çadırkentin kurulacağı bilgisini veren Başkan Hürriyet’in açıklamalarının ardından ‘Mor Yerleşke’ konteynerleri için çalışmalar hız kazandı. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü’nün öncülüğünde hayata geçirilecek olan projede travma ve afet ruh sağlığı çalışmaları konusunda ulusal ve uluslararası pek çok uygulamalı çalışmayı koordine eden Bilgi Üniversitesi Travma Çalışmaları – Travma ve Afet Ruh Sağlığı Çalışmaları Derneği’nden (TARDE) Prof. Dr. Tamer Aker ve ekibi de yer alacak.

İzmit Belediyesi ve Kadın Dernekleri Federasyonu Süreci Birlikte Yürütecek

Afetten doğrudan ve dolaylı etkilenen birey ve gruplara ilişkin çalışmaları Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu ve İzmit Belediyesi birlikte yürütecek. Aynı zamanda, afet bölgesinden İzmit’te göç eden birey ve ailelere ihtiyaç duyabilecekleri psikososyal desteği İzmit Belediyesinde görevli sosyal hizmet uzmanları ve psikologlar ile birlikte gönüllülere yönelik eğitim ve süpervizyon desteği de verilecek.

Süreç İçerisinde Görüşmeler Devam Edecek

İzmit Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Yasemin Gözkonan Kahveci ile Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç, İzmit Belediyesinin hem afet bölgesinde hem de İzmit’te yaptığı çalışmaları toplantıda aktardı. Koordinasyon, bölgedeki ruh sağlığı çalışmalarının sürdürülebilirliği ve ihtiyaçlarının görüşüldüğü toplantıda sahaya gidecek görevlilere yönelik oryantasyon eğitimleri ve sahadan dönen personellere yönelik öz bakım eğitimlerinin profesyonel ekip tarafından verilmesi kararı çıktı. Süreç içerisinde görüşmeler devam edecek.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.