106 okunma

İZMİT BELEDİYESİ, DEPREMİN YARALARINI SARMAK İÇİN DÖRT KOLDAN ÇALIŞIYOR

ABONE OL
Şubat 18, 2023 11:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

10 ilimizi etkileyen deprem felaketlerinin ardından “Sizi en iyi biz anlarız” diyerek harekete geçen İzmit Belediyesi, gerek deprem bölgesinde gerekse ilimize gelen depremzedelere yönelik yardım çalışmalarına devam ediyor

İzmit Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6’lık depremlerin ardından hemen harekete geçerek bölgeye arama kurtarma ekiplerini gönderdi. Depremin ilk günü yola çıkan İZBAK ekibi, Hatay Kırıkhan’a giderek arama kurtarma çalışmalarına başlayan ilk ekip oldu. Arama kurtarmanın ardından özellikle köylerde depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamaya gayret eden İZBAK, dün itibariyle İzmit’e döndü.

69 Araçla Yardım Gönderildi

İzmit Belediyesi, depremlerin hemen ardından başlattığı yardım kampanyasında Kardeş Eller Mağazası, Down Cafe ve Yunus Emre Kültür Merkezi başta olmak üzere 20 farklı noktada yardım malzemelerini toplayarak deprem bölgesine gönderdi. İzmit Belediyesi, toplam 69 araç ile deprem bölgesine yardımları ulaştırdı.

Defne’de Sıcak Yemek Hizmeti Devam Ediyor

Yardım kampanyasında çoğunluğu öğrenci olmak üzere her gün ortalama 500 kişi ile birlikte toplam bin 260 paletin üzerinde gıda, giyim, hijyen, bebek malzemesi, teknik ekipman, su, soba ve odun gibi bağış malzemesi toplanarak depremden etkilenen illere gönderildi. Deprem bölgesinde Aşevini kuran İzmit Belediyesi, 11 kişiyle günlük ortalama 7 bin kişiye sıcak yemek dağıtıyor. Sıcak yemek dağıtımı her gün Hatay Defne Harbiye Mahallesi Hidropark Tesislerinde devam ediyor.

İlimize Gelen Depremzedelere Destek Olunuyor

İzmit Belediyesi, deprem felaketinden etkilenerek ilimize gelen depremzedelere de destek oluyor. Depremzede Destek Noktası’na dönüştürülen Yunus Emre Kültür Merkezi’nde devam eden destek çalışmalarında şu ana kadar 444 aileden toplam bin 633 depremzedeye gıda, giyim, hijyen ve bebek malzemesi desteği sağlandı.

Çocuklara Ücretsiz Eğitim Verilecek

İzmit Belediyesi, deprem bölgesinden gelen 3-6 yaş arasındaki çocuklara Yeşilova Çınar Çocuk Evi’nde de ücretsiz eğitim verecek. Deprem bölgesinden geçici ya da kalıcı olarak İzmit’e gelip üniversiteye hazırlanan öğrenciler de Mehmet Ali Paşa Mahallesi’ndeki İzmit Belediyesi Çınar Akademi’den ücretsiz yararlanabilecek.

Ailelere ve Çocuklara Psikolojik Destek

İzmit Belediyesi, ailelerin ve çocuklarının bu dönemi en az hasarla atlatmaları için psikolojik destek veriyor. Depremin oluşturduğu zorluklar ve stres ile baş etmekte zorlanan çocuklar ve yetişkinlere Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Aile Rehberlik Merkezi’ndeki psikologlar tarafından psikolojik destek veriliyor. Afet bölgesinden ilimize gelen çocuklar İzmit Belediyesi Kadın Girişimciler Merkezi Çocuk Oyun Alanında da oyun oynayarak vakit geçiriyor.

Kadınlar Çadır ve Uyku Tulumu Üretiyor

Çınar Kadın Kooperatifinin üretici kadınları bölgedeki vatandaşların soğuk kış günlerinde en çok ihtiyaçları olan çadır üretimini gerçekleştiriyor. İzmit Meslek Edindirme Kurslarındaki kadınlar da, deprem bölgesindeki vatandaşlar için uyku tulumu üretmeye başladı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.