88 okunma

Genci yaşlısı binlerce sporsever Cumhuriyet aşkına koştu

ABONE OL
Ekim 31, 2022 08:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Spor kenti Kocaeli’ vizyonu doğrultusunda sporun her branşına önem veren Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı Cumhuriyet Koşusu ile taçlandırdı. Bu bağlamda Büyükşehir’in bu yıl 9’uncusunu düzenlediği “Uluslararası Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu” Sekapark’ta gerçekleştirildi. Koşuya Dünyanın birçok yerinden yabancı atletin yanı sıra Kocaeli ve il dışından her yaştan binlerce sporsever ilgi gösterdi. Üç kategoride düzenlenen ve oldukça renkli görüntülere sahne olan “9. Uluslararası Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu’na” yaklaşık olarak 5 bin kişi katıldı.

9. KOCAELİ CUMHURİYET KOŞUSU
Bu yıl 9’uncusu düzenlenen “Uluslararası Kocaeli Cumhuriyet Koşusu ve Çocuk Maratonu’na” katılım yoğun oldu. Bu yılki koşuda Etiyopya, Kenya, Moldova, Malezya, Ukrayna, Fas, Endonezya, Tunus, Azerbaycan, Kazakistan, Suriye, İran, Irak ve Afganistan’dan 28 elit atlet olmak üzere 42 yabancı sporcu start çizgisinde yerini aldı. Türkiye’den ise 33 farklı ilden 269 elit sporcu ter döktü.

STARTI BAŞKAN BÜYÜKAKIN VERDİ
Her yıl büyük ilgi gören ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusunu taçlandıran organizasyon 3 km halk koşusu, 10 km profesyonel sporcu koşusu ve Çocuk Maratonu olmak üzere 3 ayrı kategoride yapıldı. 10 km profesyonel sporcu koşusuna bin 500, 3 km halk koşusuna 2 bin, 1 km Çocuk Maratonu’na ise yaklaşık bin çocuk katıldı. Sekapark Uçurtma Tepesi önünde başlayan yarışın startını Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın verdi. 10 km’lik profesyonel koşunun ardından 3 km halk koşusu ve 1 km Çocuk Maratonu başladı.

10 KM’DE ATALAY VE SANG BİRİNCİ OLDU
Nefes nefese geçen 10 Km’lik profesyonel sporcu koşusunda bayanlarda Bahar Atalay, erkeklerde ise Benard Cheruıyot Sang birinci oldu. İki sporcuya 12 bin TL nakdi para ödülü verildi.

3 KM’NİN BİRİNCİLERİ
3 km Halk Koşusu’nda genel klasmanda erkeklerde Umut Çakar birinci, Diren Sağlam ikinci, Ahmet Ege Önder üçüncü oldu. Bayanlarda ise Serra Kökduman birinci, Mirya Karayel ikinci, Başak Yaprak Doğan ise üçüncü oldu. Bay ve bayanlarda Halk koşusu birincilerine 3 bin TL nakdi para ödülü verildi. Dereceye giren sporcuların ödüllerini Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Dairesi Başkanı Şemsettin Yıldırım verdi.

ÇOCUKLARA ANI MADALYASI
Cumhuriyet Koşusu Çocuk Maratonu’na katılan yaklaşık bin çocuk neşeli dakikalar geçirdi. Sekapark alanı içerisinde yapılan 1 km mesafeli Çocuk Maratonu’nda tüm çocuklara anı madalyası verildi.

DERECEYE GİREN SPORCULAR ŞÖYLE OLUŞTU;
1 KM ÇOCUK MARATONU

Kızlar: 1. Ceylan Dağ, 2. Belinay Aktaş, 3. Öykü Oruç
Erkekler: 1. Utku Karahan Karapür, 2. Taha Akgün, 3. Metehan Karlıbölük

3 KM HALK KOŞUSU
Kızlar: 1. Serra Kökduman, 2. Mirya Karayel, 3. Başak Yaprak Doğan
Erkekler: 1. Umut Çakar, 2. Diren Sağlam, 3. Ahmet Ege Önder

10 KM PROFESYONEL KOŞU
Kızlar: 1. Bahar Atalay, 2. Sümeyye Erol, 3. Ümmü Kiraz
Erkekler: 1. Benard Cheruıyot Sang, 2. Sezgin Ataç, 3. Ramazan Özdemir

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.