730 okunma

CANAN DAĞDEVİREN’DEN ÇINAR ÇOCUK EVİ’NİN MİNİKLERİNE ÖZEL DAVET

ABONE OL
Mayıs 24, 2024 14:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çınar Çocuk Evi’nin açılışına katılan Prof. Dr. Canan Dağdeviren, minik öğrencileri 15 yıl sonra özel laboratuvarına davet etti

İzmit Belediyesi, Prof. Dr. Canan Dağdeviren’in adını taşıyan Tüysüzler Çınar Çocuk Evi’nin açılışını gerçekleştirdi. Programa Bilim İnsanı Prof. Dr. Canan Dağdeviren de katıldı. Canan Dağdeviren Çınar Çocuk Evi’nde eğitim gören minik öğrencileri 15 yıl sonra kendi laboratuvarına davet etti.

“Sanatçılar, Liderler Yetişsin İstiyoruz”

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet konuşmasında, “Canan hanım aslında misafir değil, bu kentin yetiştirdiği özel insanlardan bir tanesi kendisi. Kreşe adını vermemizi kabul etmesinden çok onur duyduk. Çocuklara rol model olması açısından bizim için kıymetli. Eğitim yuvalarında bilim insanları, sanatçılar, liderler yetişsin istiyoruz. Üretken, yaratıcı, özgür düşüncesini her platformda ortaya koyabilen güçlü bireyler olmalarını istiyoruz çocukların. Temel eğitim çok önemli. Her anlamda çocuklarımızın her şeyini besleyerek  bu eğitim modellerini gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

“Sonsuz Başarılar Diliyorum”

Çocukların özgür yaşaması çok kıymetli. Onların kendi tercihlerini yaşıyor olmaları değerli. Bu kreşlerin marka değerlerini de önemsiyoruz. Bu marka değerini arttıracak birçok çalışmanın yankılanması için emek veriyoruz. Canan hanım çok mütevazi ve bir kardeş gibi adeta. Bu ülkeyi ve kenti daha da gururlandıracaktır. Zeki kadınları, sosyal bilinci güçlü kadınları seviyorum. Sonsuz başarılar diliyorum” dedi.

“Çok Güzel Bir Duygu”

Prof. Dr. Canan Dağdeviren açılış sonrasında yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı; “Adıma bir çocuk evinin açılmasından dolayı ve bu şehirde büyümüş bir birey olmaktan çok mutlu ve gururluyum. Harika bir duygu. Küçük bireylerin eğitimi için tasarlanmış bu güzel okulun açılışına katılmak güzel bir duyguydu. Emeği geçen herkese, Fatma Hanıma, ekibine teşekkürlerimi sunuyorum.

“Çocukları Laboratuvarıma Davet Ettim”

Bu her belediyenin hedef noktalarından biri olması gereken bir proje. Emeği geçen herkesi candan tebrik ediyorum. Türkiye’de birçok Canan’ların ve Can’ların olduğunu düşünüyorum. Ben bu sıralardan ABD’ye gidip tüm insanlığın yararına sunulabilecek aletler yapabildiysem buradaki Can’lar ve Canan’lar da aynısını yapabilir. O nedenle öğrencileri 15 yıl sonra kendi laboratuvarıma davet ettim.  Kimisi balinanın üzerine binip gelmek istedi, kimisi Deniz Atıyla gelmek istedi, kimisi trenle, kimisi gemiyle. Hepsinin hayal dünyası mükemmel. Umarım bizi izleyen anne ve babalar çocuklarının hayallerine köstek olmazlar tam tersine destek olurlar. Çocukların hepsini bekliyorum bakalım aralarından kaç tanesi gelebilecek.

Çalışmalarını Anlattı

Biz vücutla uyumlu esnek, çekilebilir, katlanabilir elektronik aletler yapıyoruz. Bu aletleri vücudun farklı organların üzerine ya da içerisine yerleştirebiliyoruz. Amacımız vücudun biyolojik dilini elektrik diline dönüştürüp hastalar ve tıp dünyası insanlar arasında bir arayüz kurmak. Yaptığımız çalışmalar birçok farklı alanı birleştirip yeryüzünde olmayan teknolojileri ortaya koymak için tasarlanmış projeler.

“1000 Hasta Üzerinde Deney Yapıyoruz”

Fizik, kimya, biyoloji, elektrik – elektronik, tıp, dizayn, tasarım bunların hepsini birleştirip henüz olmayan ama olmasına ihtiyaç duyulan teknolojileri geliştirmek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz. En son yaptığımız çalışmalardan biri de meme kanserinin erken teşhisini sağlayabilecek elektronik bir sutyen. Bu teknolojiyle kadınlar arasında yaygın olan meme kanserinin erken teşhisini sağlamak ve insanların hayata tutunma oranlarını yüzde 98’lere kadar arttırabilecek bir platformu insanlığa sunmak istiyoruz. Çok heyecanlıyız. İnsan deneylerini yapıyoruz şu an. 1000 hasta üzerinde deneme gibi bir amacımız var.

“Kocaeli İçin Harika Bir Şanssınız”

En son kazandığım ödül Cumhuriyetin 100’üncü yılına denk geldi. Ben de bir Cumhuriyet Projesi olarak deneylerimle birlikte BBC’nin 100 ilham veren kadın listesine seçilen tek isimdim.  Listede harika kadınlar vardı. Onların arasında olmak kendi kişisel başarımın yanı sıra güzel ve yalnız ülkemi temsil etmek gibi onurlu bir görevi bana imkan kıldı. Bu da güzel bir anı oldu. Hem misafirperverliğiniz için hem de güçlü duruşunuz için teşekkür ederim. Hepimiz için çok güzel bir örneksiniz. Bizim için Kocaeli için de harika bir şanssınız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.