• Kocaeli Gündem Haber
  • Gündem
  • ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 108’İNCİ YILINDA, ÇOCUKLAR ATATÜRK VE MİLLİ MÜCADELE ANI EVİ’NDE BİR ARAYA GELDİ
269 okunma

ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 108’İNCİ YILINDA, ÇOCUKLAR ATATÜRK VE MİLLİ MÜCADELE ANI EVİ’NDE BİR ARAYA GELDİ

ABONE OL
Mart 18, 2023 01:32
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında öğrenciler Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde Şiirlerle Çanakkale programında bir araya geldi

İzmit Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinlikleri kapsamında Türkan Dereli İlkokulu öğrencileri Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde düzenlenen Şiirlerle Çanakkale programında bir araya geldi. Programa İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş, İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Mediha Satıcı, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfi Bodur, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Kardaş, “Canları Pahasına Mücadele Verdiler”

Programın açılış konuşmasını yapan İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Kardaş, “108 yıl önce bugün 1915 yılında topraklarımızı ve milli bütünlüğümüzü bölmek isteyen itilaf devletleri, İstanbul’a sahip olma arzusuyla yenilmez dedikleri Fransız ve İngiliz gemilerinden oluşan birleşik donanmayı Çanakkale Boğazına demirleyerek ağır saldırılar başlattı. Bu saldırıların en büyüğü 18 Mart 1915 günü yapılandır. Bu yapılan saldırılar kahramanca ve cesaretle geri püskürtüldü. Düşman vazgeçmiyordu ancak Türk’ün azmi de vazgeçmiyordu. Düşman fark etti ki Türk askeri söz konusu vatan, bayrağı ve bağımsızlık olunca canı pahasına mücadele verirdi.

“Pırıl Pırıl Genç Bir Nesil Görüyorum”

Annelerin evlatlarını kaybettiği bir savaş, biz Türk halkını dünyaya tanıtan bir savaş oldu. Bize de Türklüğün ateşiyle parlayan bir çift mavi gözü Mustafa Kemal’i tanıttı. Adını ilk olarak Çanakkale Savaşı’nda duyduğumuz Mustafa Kemal, o zamanlar genç bir albaydı. Conk Bayırında Britanya ve Anzak askerlerine karşı düzenlediği başarılı taarruzlarda adını tarihe yazdırdı. Bugün de bu kutlu zaferin 108’inci yılını anıyoruz. Burada bana bakan pırıl pırıl genç bir nesil görüyorum. Onlara tarihimizi anlatan öğretmenleri, kıymetli eğitimcilerimizi kutluyor, teşekkür ediyorum.

“Bu Mirasa Sahip Çıkmalıyız”

Ancak bu sadece öğretmenlerimizin görevi değil hepimizin görevi. Bu mirasa sahip çıkabilmek, bir sonraki nesle bırakabilmek bizim görevimiz. Milli birlik ve beraberliğimizin önemini anlatabilmek için böyle özel günlerde bir araya gelmeye gayret gösteriyoruz. Çocuklarımızı Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yılında Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’nde ağırlamak bizim için oldukça anlamlı. Şiirlerle Çanakkale Programımızda bizlerle şiirlerini paylaşacak olan öğretmenlere ve kıymetli öğrencilere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, “Çanakkale, Varoluş Mücadelesidir”

Türkan Dereli İlkokulu öğretmenlerinden Faruk Yılmaz, “Bugün Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıl dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız. Tarihte eşine az rastlanan en büyük kahramanlık destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’ne giden yolda çok önemli bir taşı olmuştur. Çanakkale Zaferi, tarihten silinmek istenen bir ulusun bütün yokluk ve imkansızlıklara rağmen vatanını canı pahasına nasıl savunduğunu gösteren bir mücadele destanıdır. Çanakkale bir milletin varoluş mücadelesidir” şeklinde konuştu.

Hatıra Fotoğrafı Çektirdiler

Konuşmaların ardından Türkan Dereli İlkokulu öğrencileri Çanakkale Zaferi temalı şiirlerini seslendirdiler. Öğrenciler okudukları şiirlerle Çanakkale ruhunu yaşatırken, misafirlerden büyük alkış aldılar. Çocuklar Atatürk heykelinin önünde hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Atatürk ve Milli Mücadele Anı Evi’ni gezdiler.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.