133 okunma

Başiskele Çocuk Üniversitesi Öğrencileri Dron Üretti

ABONE OL
Ocak 2, 2023 08:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde eğitim desteği alan lise öğrencileri birçok projenin yanı sıra yazılım ve malzemeleri kendi imkanlarıyla 8 dron üretti. Ürettikleri dron ile TeknoFest’e katılacak olan genç beyinler, birinciliği hedefliyor.

Kocaeli bölgesindeki gençlere eğitim, spor ve sosyal alanlarda yaptığı yatırımlarla bir çok imkan sunan Başiskele Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi ortaklığıyla hayata geçirdiği Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde özel yetenekli 840 öğrenciye ücretsiz eğitim desteği veriyor.

Gençlere ve öğrencilere yönelik hizmetlerini Genc-i Âlâ projesiyle hayata geçiren Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, bu projeyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ödüllendirildi.

Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde eğitim desteği alan lise öğrencileri birçok projenin yanı sıra yazılım ve malzemeleri kendi imkanlarıyla 8 dron üretti. Ürettikleri dron ile TeknoFest’e katılacak olan genç beyinler, birinciliği hedefliyor.

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde bulunan Çocuk Üniversitesi’nde lise öğrencileri dron üretti. Ürettikleri dronu başarıyla uçuran genç beyinler, geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. TeknoFest’te liseler arası insansız hava araçları için başvuru yapan ekip, birinciliği hedefliyor.

Takımlarının adını Dünya yörüngesine çıkan ilk hayvan olan köpek Laika’dan alan Laika takımı, bir araya gelerek dron üzerindeki çalışmalarını tamamlamaya gayret ediyor. Takım; Ali Yaman Seber, Şeyma Yücetaş, Yusuf Hasan Onkun, Mehmet Ak ve Yavuz Selim Hündür’den oluşuyor. Çocuk Üniversitesi’nde aldıkları robotik kodlama derslerinde de eğitmen Azize Aykut, genç beyinlere destek veriyor.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN İHA YAPABİLECEĞİNE İNANIYORDUK”

Başiskele Çocuk Üniversitesi Robotik Kodlama Eğitmeni Azize Aykut, “Öğrencilerimizin farklı alanlarda kendilerini geliştirmeleri, bilgi sahibi olmaları için çalışmalar yapıyoruz. Dronumuz, öğrencilerimizin havacılık ve uzay bilimleri alanında kendilerini geliştirmek için yapmış olduğu bir proje. TeknoFest’te liseler arası insansız hava araçları için başvuru yaptık. Çocuk Üniversitesi’nde de havacılık ve uzay bilimleri dersimiz var. Orada eğitmenlerimizle beraber bu alanda çalışma yapabileceğimizi düşündük. Öğrencilerimizin bu İHA’yı yapabileceğine inanıyorduk. Kocaeli Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi’ndeki hocalarımızın desteğiyle birlikte dronun çalışmalarına başladık. Projeleri ve değerlendirme raporlarını yazdık. Bize destek oldular ve biz de bu destekler sayesinde dronumuzu ürettik. Sürecimiz bu şekilde ilerliyor. Elimizden geldiğince öğrencilerimizin bu dronu geliştirmesi daha başarılı ve daha iyi yerlere getirilmesi için çabalıyoruz. Aslında tek amacımız var; öğrencilerimizin gelişmesi, bilgi sahibi olması ve bu çalışmaların nasıl olduğu hakkında fikirlerinin olmasını sağlamak ve bunu yaymak.” ifadelerini kullandı.

“BİRİNCİ OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

İkinci kez TeknoFest’e katılacaklarını ve hedeflerinin güzel başarılar yakalamak olduğunu belirten öğrenci Ali Yaman Seber ise, “11. sınıf öğrencisiyim. Başiskele Çocuk Üniversitesi’nde 4. kademeyi bitirdim. TeknoFest’e ilk katıldığımızda neredeyse bu projeyle ilgili hiçbir fikrimiz yoktu. Süreç içerisinde projeyle ilgili bilgi sahibi olduk, çalışmalarımızı yaptık. İlk aşamayı geçtikten sonra çok mutlu olduk. Sonrasında süreç ilerledi, gelişti. Projemizi de ilerlettik ve dronumuzu tasarladık. Yaptığımız ölçümler sonrasında dronun tasarımını güzelleştirdik ve geliştirdik. Sonrasında dronun kontrolünü sağladık. Dronumuzu bitirdik aslında ama geliştirmeye devam ediyoruz. TeknoFest’te bu yıl 2. yılımız, birinci olmayı hedefliyoruz, güzel bir başarı hedefliyoruz.” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.