98 okunma

Başiskele Belediyesi´nden Önemli İstihdam Projesi

ABONE OL
Kasım 23, 2022 10:15
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Başiskeleli gençlerin nitelikli eleman olarak istihdama kazandırılması amacıyla Başiskele Belediyesi tarafından hazırlanan “Genç Başiskele, Genç İstihdam Projesi”nin bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) aracılığıyla uygulanan 2021 Yılı Teknik Destek Programı Kasım-Aralık Dönemi kapsamında “Genç Başiskele Genç İstihdam Projesi” ile 20 projeyi geride bırakarak hibe almaya hak kazanan Başiskele Belediyesi, projeyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün proje detaylarını anlattığı bilgilendirme toplantısı Başiskele Sahili’ndeki bir otelde gerçekleştirildi. Toplantıya Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Doç. Dr. Mustafa Çöpoğlu, İŞKUR Kocaeli Yetkilisi,  Başiskele Halk Eğitim Müdürü Hasan Dalkıran, proje iştirakçileri Arken Mühendislik, Atek Enerji, Gemont ve Zenbiloğlu İç Mimarlık firmalarının yetkilileri, Başiskele’nin imalat sanayi firma temsilcileri, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

MUSTAFA ÇÖPOĞLU: BAŞİSKELE’YE YAKIŞIR GÜZEL BİR PROJE

Programda ilk olarak Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

Başiskele’nin genç nüfusu ve dinamik yapısıyla geleceği parlak bir ilçe olduğunu vurgulayan Çöpoğlu, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız’ın son 4 yıldır bölgemizde de uyguladığı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı’nın (SOGEP) 2022 yılı dönemine Başiskele Belediyesi de gerçekten ilçenin ihtiyaçlarına uygun bir proje hazırladı. Burası gerçekten gençlerin yoğun olarak yaşadığı bir ilçe. Ben de başka bir ilçede oturuyordum. Ben de gençlerin yoğun olduğu, başkanının da genç olduğu ilçeye taşınayım dedim ve buranın bir seçmeni oldum. ‘Genç Başiskele, Genç İstihdam’ Başiskele’ye yakışır güzel bir proje.” diye konuştu.

“NİTELİKLİ İSTİHDAM EN ÖNEMLİ İHTİYAÇ”

İş dünyasında nitelikli istihdamın önemine değinen Mustafa Çöpoğlu, “Nitelikli istihdam bütün Türkiye’nin, bölgemizin ve ilimizin en önemli ihtiyacı. Başiskele ilçe sınırları içerisinde de çok sayıda sanayi kuruluşu var. Bize gelen taleplerden en fazlası nitelikli iş gücü. Gençlerimiz üniversiteden mezun oluyor, meslek yüksek okullarından, meslek liselerinden mezun oluyor. Fakat burada sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikleri karşılayamıyorlar. İşte bu projeyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı olarak Başiskele Belediyemizin alt yapısını kurduğu bir eğitim merkezi ile buradaki sanayicimizin, yatırımcılarımızın hangi alanlarda hangi mesleklerde ihtiyaç duyduğu nitelikli elemanları burada yetiştireceğiz. Gençlerimizi de bu kurumlarda eğitim sonunda istihdam edeceğiz. Başkanımız Yasin Özlü’ye ve iştirakçi firmalarımıza çok teşekkür ediyorum. Başiskele Belediyemiz ile beraber bunun gibi daha nice güzel projeler yapacağız.” dedi.

BAŞKAN ÖZLÜ: İLK GÜZEL İŞİMİZ BAŞKİM’İ KURMAK OLDU

Başiskele’de vatandaşların istihdamına ve Türkiye ekonomisine katkı sağlamak amacıyla önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan M. Yasin Özlü Başkim Kariyer ve İstihdam Merkezi’nin faaliyetlerini tanıtan kısa filmi ardından sunumunu gerçekleştirdi.

Başkan Özlü konuşmasında, “Seçim beyannamemizde istihdam konusuna ayrıca önem vereceğimizi, bununla ilgili de farklı çalışmalar yapacağımızı halkımıza beyan etmiştik. Göreve başlar başlamaz ilk icraatlerimizden bir tanesi Başiskele Kariyer ve İstihdam Merkezi (BAŞKİM)’ni kurmak oldu. Ardından Başiskele Kadın El Emeği Mağazası’nı (BAŞKEM) Kocaeli’nin en büyük alışveriş merkezi Symbol AVM’de hizmete açtık. Yine KALE markamız kapsamında kadın ve aile çalışmalarımızdan bir tanesi olan Altın Bilezik meslek edindirme kurslarımızı hayata geçirmek oldu. BAŞKEM vesilesiyle yüzlerce hanımefendi kardeşimiz ev ekonomilerine bu mağaza aracılığıyla katkı sağlıyor. BAŞKİM Kariyer merkezimiz ile 322 firma ve vatandaşlarımız arasında köprü kurmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar 5606 işlem sayısı ile vatandaşımızın 1262’sini işe yerleştirerek istihdama büyük katkı sunmuş olduk.  Yani 1262 ailenin gönlüne dokunduk diyebiliriz. Bunu hep birlikte yaptık.” ifadelerini kullandı.

BAŞKİM İLE MESLEKİ EĞİTİMLER VERİLDİ

Başiskele’deki firmaların talepleri doğrultusunda ilk mesleki eğitimlere BAŞKİM ile başladıklarını söyleyen Özlü, “BAŞKİM ile ayrıca çeşitli mesleki eğitimler de verdik. Resmi İşlemlerde Ticari Belgelerin Düzenlenmesi, Geliştirme ve Uyum Eğitimi, Ofis Programları Kullanımı, İş ve Sosyal Hayatta İletişim, Bilgisayar İşletmenliği (Operatörlüğü), Hijyen Eğitimi, Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Kaynakçılık (MYK Belgeli) gibi eğitimi 150 kişiyle gerçekleştirerek ilçemizdeki firmalara nitelikli elemanlar kazandırdık. Şu anda ilçemizdeki nitelikli vatandaşlarımızın çoğunu iş sahibi yaptıktan sonra yeni nitelikli elemanlar yetiştirmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız desteği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansımız’ın aracılığıyla Genç Başiskele, Genç İstihdam projemize başladık.” diye konuştu.

NEDEN GENÇ BAŞİSKELE, GENÇ İSTİHDAM?

Genç Başiskele, Genç İstihdam Projesi’nin gerekçesini de açıklayan Başkan Özlü, proje sürecini ve gerekçesini şöyle anlattı:

“İlçemizde gençlik çalışmalarımıza başlamadan önce anket çalışmaları yapmıştık. Orada gençlerimizin kariyer beklentilerini ve iş konusundaki taleplerini ciddi oranda görmüştük. Proje öncesi yaklaşık 80 firmayla görüşmeler yaptık. Firmaların hangi alanda nitelikli personele ihtiyacı olduğunu öğrendik. Kariyer ve İstihdam Merkezimiz’deki gençlerin özgeçmişlerini gözden geçirdik. Bireysel başvuruları ile kursların kişilere maliyetli gelmesinden dolayı karşılanamıyor olması dolayısıyla da bu projenin hazırlanmasına karar verdik ve MARKA’ya başvurumuzu yaptık. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’ın ilçemizi ziyareti sırasında projemizden bahsettik. İstihdam odaklı projemizin kabulü noktasında destek veren Sayın Bakanımıza, projenin yazımında bizlere destek veren MARKA’ya ve ekip arkadaşlarıma emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

“BU PROJEYLE GENÇLERİMİZİN İSTİHDAM EDİLEBİLİRLİĞİ ARTACAK”

Projenin bütçesini de açıklayan Başkan M. Yasin Özlü, 18 ay boyunca verilecek eğitimlerin sürdürülebilir bir şekilde devam edeceğini de müjdeledi.

Belediye Başkanı M. Yasin Özlü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Projemizin bütçesi 2 milyon 268 bin TL. Bu bütçenin tamamını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, MARKA aracılığıyla belediyemize aktarıyor. 1 milyon 500 bin TL’lik ilk ödememizi teslim aldık. 16-34 yaş aralığındaki hedef kitlemize 18 ay boyunca farklı gruplarda eğitimler vereceğiz. Lise mezunu ağırlıklı genç işsiz kardeşlerimiz yeni teknoloji ekipmanlarla hazırladığımız atölyelerde eğitimler görecekler. İmalat sanayiinde özellikle ilçedeki firmaların bizden talep ettiği nitelikli insan kaynağını sağlamak için kurslarımıza yakın zamanda başlayacağız. Bu projemizle gençlerimizin istihdam edilebilirliğini artırmanın yanı sıra firmaların yeni eleman yetiştirmeden kaynaklı maliyetleri en aza indirgenmiş olacak.”

“YÜZLERCE FİRMA VE BİNLERCE GENÇ PROJEMİZİN HEDEF KİTLESİ”

Bölgemizdeki yaklaşık 500 sanayi kuruluşunun bu projemizden istifade etmesini arzu ediyoruz. Hedefimiz yaklaşık 2000 meslek lisesi ve meslek yüksek okulu mezunu gençlerimizi nitelikli eleman olarak istihdama kazandırmak. Bizler bu 18 aylık projemizi daha sonra Halk Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte devam ettirmeyi, sürekli hale getirmeyi düşünüyoruz. Firmalarımızın talepleri doğrultusunda bu atölyelerimizde çeşitli eğitimler vermeye devam edeceğiz. Bu eğitim atölyelerimiz bölgemizdeki firmaların oryantasyon merkezi hale gelecek. Böylece hem firmalarımızın hem de ülkemizin ekonomisine katkı sunmuş olacağız.”

4 FARKLI MESLEKİ ALANDA ATÖLYE KURULACAK

“Fen İşleri ve Temizlik İşleri Müdürlüğü Yerleşkemizde hazırladığımız atölyelerde Elektrik Bakım, Makine Bakım, Marangozluk ve Kaynakçılık eğitimleri verilecek. Eğitim araç ve gereçlerimiz ve eğitmenlerimiz hazır. Gençlere de başvuru noktasında erişime hazır hale getiriyoruz. Bon çok yoğun bir talep olacağına inanıyorum. 4 atölye eğitimiyle farklı zamanlarda yüzlerce kardeşimizi uygun şartlarda burada eğitip iş hayatına kazandırmak istiyoruz.”

“İNSANLARIN GÖNLÜNE DOKUNACAK GÜZEL İŞLERE TALİBİZ”

İnsan odaklı hizmetlerle gönül belediyeciliğinin önemine de vurgu yapan Başkan Özlü konuşmasında, “Yerel Yönetimler olarak bizler yol yapmak, park ve bahçe yapmak en asli işimiz ve görevimiz. Ama en önemli işimiz bence burada insanlara dokunmak, insanların hayatını değiştirmek. Bu projeyle ben ve arkadaşlarım sizlerle beraber 100 kişinin dahi, daha fazlasını hedefliyoruz ama, hayatına dokunsak, geleceğini garantiye alsak, bir meslek edindirsek, nitelikli bir elaman olarak istihdamını sağlayarak çoluk çocuğunun, ailesinin gönlüne dokunsak, bizim yaptığımız yoldan da parktan da alt yapı hizmetlerinden de hepsinden de daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bizler insanların gönlüne dokunacak güzel işlere talibiz. Dün olduğu gibi bugün de sizlerin desteklerinizle hep birlikte ülkemizin en büyük ihtiyacını bu projeyle karşılayacağımıza inanıyorum. Bugün burada bizleri yalnız bırakmayan mahalle muhtarlarımız ve meclis üyelerimize de bu istihdam projemiz konusunda her zaman birlikte hareketle uyum içerisinde çalışmalarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum.  Bu vesileyle proje ortaklarımız Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne; proje iştirakçilerimiz Arken Mühendislik, Zenbiloğlu İç Mimarlık, Atek Enerji ve Gemont firmalarına da teşekkür ediyor, projemizin ilçemize ve gençlerimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATIYORUZ”

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, “Ayrıca ilçemizdeki büyük ölçekli fabrikaların üst düzey yöneticileriyle projemizi paylaşıyor olmaktan büyük mutluluk duyuyor ve hep birlikte kentimizde istihdam seferberliğini başlatıyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

KAYMAKAM ÇAKMAK: GELECEĞİMİZ İÇİN BU PROJELERİN ARTMASI ŞART

Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün ardından Başiskele Kaymakamı Necip Çakmak kürsüye çıkarak bir konuşma yaptı.

Kaymakam Çakmak, “İşi olanın aşı da var. O zaman orayı idare etmek de kolay. İş önemli. Devletler için daha da önemlisi nitelikli iş gücü. Almanya, İkinci Dünya Savaşı sonrası 40 yılda nitelikli iş gücü ile ayağa kalktı ve şu anda dünyanın ekonomisi en güçlü ülkelerden birisi. Bizler de nitelikli iş gücü ile kendi markalarımızı yaratacağız. İş adamlarının, iş yerlerinin istediği nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var. Geleceğimiz için böyle projelerin devam etmesi ve çoğalması şart. Çünkü okullarda eğitimler veriyoruz ama insanlarımızı da biraz hayata hazırlamamız gerekiyor. Tabii üniversitelerimiz önemli ama bir de ara iş gücü var. Bir fabrikaya belki 3 tane mühendis alınıyor. Fakat makineleri çalıştıracak 1000 tane de iş gücü lazım. O yüzden bu proje çok önemli. Ben Başkanımız M.Yasin Özlü’yü tebrik ediyorum, iştirakçilere ilçemize destek verdikleri için teşekkür ediyorum. Bu ilçede gerçekten güzel şeyler oluyor. Bizler de bunları duydukça mutlu oluyoruz.” diye konuştu.

PLAKET TAKDİMİ

Konuşmaların ardından Başkan Özlü ve protokol üyeleri proje iştirakçileri firmalara plaket takdiminde bulundular ve katılan tüm protokol ve firma temsilcileri ile hep birlikte günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

  

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.