108 okunma

Akademi Lise, 16 bin öğrenciye Kılavuzluk etti

ABONE OL
Ocak 14, 2023 08:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin model ve ödüllü gençlik projesi Kılavuz Gençlik; Akademi Liseler ile ders ve sınav destek programlarının yanında millî manevî eğitimler, atölyeler, etkinlikler ve sosyal faaliyetlerle öğrencilere katkı sağlıyor. ‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında kurulan Akademi Lise’den 2022 yılı içerisinde 15 bin 732 öğrenci hizmet aldı.

ERDEM SAHİBİ BİR GENÇLİK

Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Gençlik Eğitimi Şube Müdürlüğü’ne bağlı Akademi Liseler, gençlerin milli ve manevi değerlerine bağlı, ahlaki, sosyal, akademik alanda olumlu gelişimine katkı sağlıyor. Projede ülkemizin gelişimine fayda sağlayan, başarılı, özgüvene sahip; sanat, müzik, kültür ve sportif faaliyetleri ile aktif, erdem sahibi bir gençlik yetiştirmeyi sürdürüyor.

KILAVUZ GENÇLİĞE HİZMET VERİYOR.

Kılavuz Gençlik Akademi Lise’de kültürel geziler, sportif faaliyetler, bilgi destek programı, değerler eğitimi, geleneksel el sanatları atölyeleri, gençlik kampları, okuma grupları bulunuyor. Duyarlılık oluşturmak amacı ile gerçekleştirilen toplumsal projeler, yarışmalar ve söyleşi programları, yazarlık atölyesi çalışmaları ve uzman PDR kadrosuyla rehberlik alanında seminer ve danışmanlık hizmetleri ile her geçen yıl çalışmalarını arttırarak Kılavuz Gençliğe hizmet veriyor.

KILAVUZ EĞİTİM AKADEMİSİ

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Dönemi yarıyıl tatili öncesinde dönem değerlendirilmesinin yapıldığı ve farklı isimlerden çeşitli eğitimlerin yer aldığı Kılavuz Eğitim Akademisi programıyla 201 Bilgievi ve 226 Akademi Lise öğretmeni ile Gebze Kılavuz Gençlik Merkezi’nde çalışma yapıldı.

KILAVUZ GENÇLİK SÖYLEŞİ VE KONSER

‘Kılavuz Gençlik’ projesi kapsamında Kocaeli genelinde 11 merkezde 18 PDR, 161 Eğitmen olmak üzere toplam 276 kişilik ekiple faaliyetlerini gerçekleştiren Akademi Liselerde, gençler ve veliler için Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı, Gri Koç lakaplı Gökhan Müftüoğlu söyleşisi, Eser Eyüboğlu ve ‘Doğu Rüzgârı’ kanun üstadı Göksel Baktagir konseri gerçekleştirildi.

2022 YAZ OKULU VE SPOR FAALİYETLERİ

Yaz okulu programında hızlandırılmış bilgi destek programı ve sosyal etkinlikler üzerine planlanan çalışmalara lise grubu 5 bin 191 öğrenci katıldı. Yaz okulu kapsamında ayrıca; 942 öğrenci doğa yürüyüşüne, 1008 öğrenci yüzme ve 846 öğrenci bisiklet alanında faaliyetlerde yer aldı. 2022 yılında spor salonundan 2 bin 519 öğrenci spor eğitmenleri tarafından planlanan program doğrultusunda 12 bin 722 antrenman yapmıştır.

ÜNİVERSİTE SINAVINI KAZANAN

2022 yılında akademi liselerimize kayıtlı olup üniversite sınavına giren toplam 733 öğrenciden, 518’i üniversiteyi kazandı.

PSİKOLOJİK DESTEK

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kapsamında öğrencilerle yapılan görüşmeler hem birbirinden farklı hem de aynı kişilerle birden çok görüşmeyi içermektedir. Bireysel görüşmeler psikolojik danışmanlık, ders çalışma programları, kariyer yönetimi, meslek tercihi, doğru ders çalışma teknikleri, sınav kaygısı gibi konular üzerinden ilerlemektedir. 2022 yılında 13 bin 220 öğrenci ile iletişime geçilmiş, görüşme sağlanmıştır.

PSİKOLOJİ ATÖLYESİ

Ergenlikten genç yetişkinliğe geçerken, gençlerin karşılaştığı sorunların sağlıklı ve doğru bir şekilde aşılmasına yardımcı olmaktır. Bu kapsamda atölyenin amacı 4 hafta boyunca farklı konu ve içeriklerle gruplar halinde etkileşimli bir sınıf ortamı sağlayarak farklı uygulamalarla, her gencin kendisine yönelik farkındalığını artırmak ve kişisel gelişimi sağlamada psikoloji alanından 2022 yılında 2 bin 502 öğrenci psikoloji atölyesinden faydalandı.

DENEME SINAVI VE KAYNAK KİTAP DAĞITIMI

2022 yılında 23 TYT -12 AYT deneme sınavı yapılmış 13 bin 875 öğrenci katılım sağlamıştır. 2022 Yılı Eğitim Öğretim Yılı için bilgi destek takviye derslerinden faydalan 5.442 öğrenciye kaynak kitap dağıtılmıştır.

OMUZ OMUZA FUTBOL TURNUVASI

Kılavuz Gençlik Akademi Lise bünyesinde yer alan öğrencilerin katıldığı ve geleneksel hale gelen “Omuz Omuza Futbol Turnuvası”, Doğu Kışla Spor Tesisi halı sahasında 10 ilçeden, 31 takım, 310 öğrenci katıldı. Turnuvada yarı finale kalan dört takıma, en hoşgörülü takıma, en iyi sosyal mesaj veren takıma ve en çok gol pası veren sporcuya çeşitli ödüller verildi.

KARTİNG VE BOWLİNG TURNUVASI

Karting Turnuvasına Akademi Lise üyesi 18-21 yaş arası mezun öğrencilerden oluşan 49 kız ve 60 erkek olmak üzere toplam 109 öğrenci mücadele etti.

26 Şubat-29 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenen Tam Gaz Heyecan 2022 Karting Turnuvası’nın final yarışlarında kızlarda Kartepe Nurettin Topçu Akademi Lise erkeklerde ise Necip Fazıl Kısakürek Akademi lise şampiyonluğu ile sonuçlandı. 8 Ağustos 2022 tarihinde akademi lise öğrencilerinin katıldığı kurumlar arası bowling turnuvası gerçekleştirilmiştir. Kız öğrencilerin oluşturduğu takımlarda Kartepe Nurettin Topçu Akademi Lise, erkek öğrencilerin oluşturduğu takımlarda ise Dr. Sadık Ahmet Lise öğrencileri şampiyonluğa ulaşmıştır.

GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJE VE YARIŞMALAR

Yazarlık Atölyesi; Projemizde temel amaç; yazarlık alanında ilgisi ve yeteneği olan gençleri keşfetmektir. Öğrencilerimizi alanında yetkin ve tecrübeli yazarlarla bir araya getirerek, gelişimlerini sağlamak amaçlanmıştır. Proje içeriğinde; deneme (makale), şiir, portre (biyografi), hikâye (öykü) ve karikatür alanında eğitimler verilecektir. Toplamda 16 hafta süreyle yürütülecektir. 2022 yılında 296 öğrenci yazarlık atölyesine başvuruda bulunup eğitim almaya hak kazanmıştır.

GÖNÜL COĞRAFYASI OKUMALARI

Geçmişte yaşanan olayları fark ve idrak etme, farklı coğrafyaların tanınması ve tarihte yaşanan olaylar hakkında bilinçlenmesi amacıyla her yıl düzenlenen Gönül Coğrafyası Okumalarında, Türkistan temalı yarışmayı kazanan öğrenciler ve öğretmenlerine gezi düzenlendi. 2022 eğitim öğretim yılının 4.sünde ise ‘’ Peygamberler Diyarı Hicaz’’ teması işlenmiş, 128 okuldan, 286 öğretmen ve 3004 öğrenci katılım sağlamıştır.

KAMPLAR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

2022 yılında Akademi Lise öğrencilerine yönelik 39 kez gerçekleştirilen kamp programlarına 3 bin 420 öğrenci katıldı. Öğrencilerin becerilerini artırmak amacıyla hazırlanan görsel ve işitsel sanatlar atölyelerine birçok genç katıldı. Buna göre 2022 yılın içinde, Geleneksel el sanatlarından ebru, hat ve tezhip atölyelerinden 6 bin 652 öğrenciye, müzik atölyesine gitar, bağlama, keman, ukulele ve ney kurslarından bin 625 öğrenciye hizmet verildi. Akademi Lise öğrencilerinin tarihi, kültür ve medeniyeti yerinde görerek daha yakından tanımaları amacıyla şehir içi ile Ankara, İstanbul, Edirne, Bursa, İznik illerine toplam 63 tur düzenlenirken, etkinliklerden 3 bin 067 öğrenci faydalandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.